Parafia pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu zainstalowała urządzenie do płatności elektronicznej w kościele.
Obsługa ofiaromatu, który stoi od tygodnia na Brochowie, jest bardzo intuicyjna i prosta.
Najpierw na dużym dotykowym ekranie wyświetlają się możliwości wyboru konkretnej kwoty np. 2, 5, 10 czy 100 złotych. Można też wprowadzić inną liczbę w zależności od indywidualnych chęci. Potem tylko zbliżamy kartę, a jeśli chcemy, możemy otrzymać sms z potwierdzeniem. I gotowe!
Pierwsza na Dolnym Śląsku elektroniczna taca była nie tylko pomysłem duszpasterzy, ale odpowiedzią na prośby społeczności brochowskiej. Parafianie regularnie mówili o zainstalowaniu takiego urządzenia.
Nie tak dawno temu tematem płatności elektronicznej w kościołach zajął się polski episkopat podczas jednej z konferencji. Biskupi zachęcają parafie do przyjmowania ofiar pieniężnych składanych za pośrednictwem kart.
- Kościół śledzi czasy, w jakich żyje człowiek i wykorzystuje dla dobra i misji ewangelizacyjnej metody oraz narzędzia, którymi się ludzkość posługuje. Zachęceni głosami parafian postawiliśmy ofiaromat przy wejściu do kościoła. Zrobiliśmy to w dobrym czasie, ponieważ w tej chwili wskazania związane z pandemią mówią o tym, aby w płatnościach posługiwać się częściej kartką niż gotówką - stwierdza ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu
Jak dodaje, cieszy się, że udało się szybko załatwić wszystkie niezbędne formalności, których jednak jest sporo przy tego typu operacji.
- Nie jesteśmy jedyni w Polsce. Opieraliśmy się na doświadczeniach krakowskiego środowiska duszpasterskiego - przyznaje ks. Jan Kleszcz.
W parafii na Brochowie zainstalowano także terminale w zakrystii i kancelarii parafialnej. Wiemy, że w niedługim czasie również w innych wrocławskich kościołach pojawią się podobne urządzenia.
- Chętnie podpowiemy i zachęcamy do skorzystania z takiego rozwiązania. My, jako Kościół, musimy być na bieżąco z mechanizmami funkcjonowania ludzkiego. A dopiero czas i działania ludzi zweryfikują ten pomysł. Wiele instytucji w tej chwili operuje e-płatnościami, młode pokolenie ciągle się nimi posługuje. Myślę, że to jest potrzebne - podsumowuje ks. Kleszcz.
Przypomina, że z tytułu darowizny na cele kultu religijnego można odliczyć sobie ulgę od podstawy opodatkowania.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.