Abp Polak: Nie mamy prawa wyciągać ludzi z domów

Prymas Polski był wczoraj gościem Beaty Lubeckiej w Radiu ZET. Rozmowa dotyczyła pandemii koronawirusa i reakcji Kościoła na nią.

Czy arcybiskup będzie zachęcał wiernych do tego, żeby w tym roku nie odwiedzali swoich bliskich na święta? – pytała prowadząca rozmowę. – Namawia nas do tego pan minister Szumowski. Mówi w sposób konkretny, jasny. Ja ufam i wierzę, że mówi zgodnie z wiedzą, którą posiada, której ja nie posiadam – odpowiedział prymas. Przyznał też, że sam się zastanawia, czy odwiedzi swoją mamę. – Wczoraj rozmawiałem z nią przez telefon. Mówiłem, że wydaje mi się, że te święta będę przeżywał jednak w domu, żeby jej nie narażać jako starszej osoby na jakąkolwiek trudną sytuację – wyznał.

Beata Lubecka przytoczyła fragment rządowego rozporządzenia o tym, że od 12 kwietnia – czyli od Niedzieli Wielkanocnej – w kościołach będzie mogło być obecnych 50 osób. Abp Polak zaznaczył, że nie był on konsultowany z episkopatem, zaś sytuacja dziś wygląda tak, że mamy już o ponad 4 tys. zarażonych i niemal stu zmarłych. – Oczekuję, że w tym tygodniu na pewno pan minister powie, że przedłuży także ten czas restrykcji i taka sytuacja się nie wydarzy. To, co zostało kiedyś zapisane, nie będzie aktualne – podkreśla. Jego zdaniem pozwolenie na przebywanie 50 osób w świątyniach w obecnej sytuacji byłoby po prostu „nierozsądne”.

Internetowa część programu dotyczyła wyborów 10 maja. Abp Polak zaznaczył, że nie chce rozstrzygać kwestii politycznych, ale „jeżeli jest ryzyko dla życia i zdrowia, to nie powinniśmy narażać ani siebie, ani innych”. – Skoro my apelujemy i mówimy, że do kościoła może przychodzić tylko 5 osób… Chodzi o to, że nie mamy prawa wyciągać ludzi z domów, wywoływać ich, kiedy mówi się, że jedyną racjonalną rzeczą na ograniczenie pandemii jest bycie w domach – dodał. Pytany przez Beatę Lubecką o to, czy weźmie udział w wyborach, jeśli odbędą się 10 maja, prymas odpowiedział: – Tego nie wiem, ale nie będę narażał swojego życia i zdrowia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • KRM
  07.04.2020 15:39
  BŁAGAM. Niech już Ksiądz Prymas więcej nie zabiera głosu! Niech już Ksiądz Prymas więcej nie udziela wywiadów! Mógłby Ksiądz Prymas zastosować wobec siebie zasadę, że mowa jest srebrem a milczenie złotem. Jeśli Ksiądz Prymas boi się wychodzić z domu to niech Ksiądz siedzi w domu ale niech Ksiądz Prymas nie nawołuje do dalszego drastycznego ograniczania wiernym dostępu do sakramentów - zamiast przeciwstawiać się dyskryminowaniu wiernych w porównaniu z klientami sklepów i pasażerami komunikacji publicznej. Jeśli Ksiądz Prymas nie staje w obronie wiernych to niech Ksiądz przynajmniej nie rzuca nam kłód pod nogi swoimi wypowiedziami.
 • YNKAO
  07.04.2020 16:41
  Nasz Prymas, powiedział co myśli,co czuje i ma do tego absolutne prawo jak każdy z nas.Natomiast to co się dzieje w naszych mieszkaniach to inna kwestia. Zamknięci w klatkach - można zgłupieć to depresja nie unikniona. Młodzież ,dzieci od rana do wieczora jedno , że muszą ,a kiedy nie muszą też patrzą w pudła bo co mają robić? Prowadzi to do uzależnień - czy tego chcemy? Dziecko zamiast rodzica ma diabła na ścianie lub w ręce,który już opanował wiele rodzin. Wirus im uciekł i rządzi całym światem. Każdy ma go już w głowie. Zakodowany przez media.Ta umieralność co jest w Polsce to normalny proces - a dodatkowe osoby paraliżuje strach przed śmiercią . Okazuje się , że nie politycy rządzą krajem - to medycyna rządzi światem. A czemu ? Sami wyciągacie wnioski. Wróćmy do normalnego wyżywienia, wróćmy do odrobaczania, wróćmy do używania soli.Tego lekarz dziś nie powie , przeczyta co ma w pudle zapisane na daną chorobę i potwierdzi to receptą. Myślenie wyłączone definitywnie. ( Co nie pomogło!, dam panu ,pani inne leki - może te pomogą?) Jesteśmy królikami doświadczalnymi . Kto silniejszy przetrwa kto słaby kopyrtnie.Pozdrawiam
 • Padre_e
  07.04.2020 16:49
  Padre_e
  Przecież nikt nikogo z domu nie wyciąga na siłę. To jest tylko możliwość dla tych, którzy chcą uczestniczyć w liturgii świątecznej. Zawsze podajemy podstawową zasadę #zostańwdomu, przypominamy o udzielonej dyspensie, ale jeśli ktoś chce... Trzymamy się określonej liczby uczestników. Przykro, że ks. prymas widzi inaczej; i jeszcze grzechem ciężkim straszy...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6