Wielkoczwartkowa inicjatywa - kapłani proszą o modlitwę

Każdy ksiądz potrzebuje naszego modlitewnego wsparcia. Zapraszamy do włączenia się w akcję "Słudzy Pana. Kapłani proszą o modlitwę".

Pomysł zrodził się w Gdańsku, kiedy w 2009 r. papież Benedykt XVI ogłosił Rok Kapłański. Wtedy powstała strona internetowa kaplani.com.pl, a niedługo po niej rozpoczęła się akcja "Słudzy Pana. Kapłani proszą o modlitwę".

Organizatorzy zaczynali ostrożnie, bo przygotowano "tylko" 10 tys. specjalnych wizytówek. Zaczęto je dystrybuować w parafiach, które zadeklarowały chęć podjęcia modlitewnego wyzwania. Jednak pomysł bardzo szybko zyskał zwolenników wśród wiernych, dlatego organizatorzy postanowili wyjść poza archidiecezjalne ramy i modlitwą objąć wszystkich polskich kapłanów - diecezjalnych i zakonnych, których jest ok. 33 tys.

Bo każdy ksiądz, niezależnie od stażu, potrzebuje wsparcia, by ciągle na nowo rozpoznawać drogę, do której powołał go Chrystus. Tegoroczna intencja - 11. edycji akcji - brzmi: "Aby Pan przymnażał wiary szafarzom Eucharystii". Jest to prośba o wiarę dla kapłanów zwłaszcza wobec sprawowania sakramentu Eucharystii.

- Potrzebujemy duchowego wsparcia, gdyż mimo tego, że jesteśmy kapłanami, nadal pozostajemy zwykłymi ludźmi, którzy mają naturę skażoną grzechem pierworodnym. Mamy swoje słabości i wady charakteru, a modlitwa zapewnia nam realną i konkretną ochronę przed atakami złego ducha - mówi ks. Jacek Nawrot, zaangażowany w inicjatywę kapłan z parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni-Karwinach.

Przekazanie wizytówek wiernym odbywało się do tej pory w Wielki Czwartek. W tym roku, ze względu na pandemię, taka forma dystrybucji nie będzie miała miejsca. - Zostaną one wykorzystane w przyszłym roku - wyjaśnia ks. Jan Uchwat, ojciec duchowny w Gdańskim Seminarium Duchownym.

Przygotowane na tegoroczną edycję karty trafiły do Gdańskiego Seminarium Duchownego, gdzie w czasie Koronki do Bożego Miłosierdzia złożono je przy ołtarzu i modlono się za każdego kapłana, którego imię wypisane zostało na wizytówce.

W tym roku zostało wypisanych 40 tys. wizytówek.   ks. Maciej Świgoń /Foto Gość W tym roku zostało wypisanych 40 tys. wizytówek.

Kapłani zachęcają, aby mimo wyjątkowych okoliczności związanych z epidemią nie ustawać w modlitwie za swoich duszpasterzy.

- Proszę o modlitwę za wszystkich kapłanów. Módlmy się za księży ze swoich parafii, za tych, którzy stanęli na naszej drodze życia, tych, których pamiętamy z wcześniejszych lat. A jeśli ktoś posiada wizytówkę z zeszłorocznej akcji, może modlitwę za podanego na niej kapłana powtórzyć - zachęca ks. Nawrot.

Modlitwę można podjąć mimo fizycznego braku tegorocznej wizytówki. Forma jest na tyle prosta, że włączyć się w to dzieło może każdy, nawet dzieci. Wystarczy przez kolejne 30 dni modlić się za wybranego przez siebie kapłana. Tekst modlitwy zamieszczamy poniżej. Można ją łączyć ją z modlitwą osobistą (Różaniec, Koronka do Bożego Miłosierdzia) lub z dowolnymi praktykami religijnymi (Eucharystia, post, nabożeństwo).


Modlitwa za kapłanów na Wielki Czwartek

Panie Jezu, Ty sam wybrałeś kapłanów na szafarzy świętej Eucharystii. Tobie zawierzam każdego z nich.
Obdarz ich odwagą i łaską wiary w chwilach słabości i kryzysów.
Niech Twoja żywa i miłosna obecność przemienia ich serca i czyni zdolnymi do składania w ofierze samych siebie.
Spraw, Panie, aby Wielką Tajemnicę Wiary, której codziennie dotykają, gorliwie przekazywali i rozdawali innym. Amen.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6