Dzisiejszą poranną Mszę św. w kaplicy Domu św. Marty w Watykanie papież Franciszek odprawił w intencji chorych z powodu koronawirusa i tych, którzy się nimi opiekują: lekarzy, pielęgniarki, wolontariuszy, rodziny. Z kolei w homilii wskazał na potrzebę poczucia wstydu z powodu naszych grzechów.
Rozpoczynając liturgię, transmitowaną na żywo w internecie na portalu Vatican News, Ojciec Święty zapowiedział, że w tych dniach będzie odprawiał Msze za „chorych z powodu epidemii koronawirusa, za lekarzy, pielęgniarki, wolontariuszy, którzy bardzo pomagają, rodziny, za osoby starsze przebywające w domach opieki, za więźniów, którzy są zamknięci”. Wezwał do wspólnej modlitwy o wybawienie i miłosierdzie.
W homilii papież odniósł się do czytania z Księgi Daniela, przypominającego o konieczności uznania siebie za grzeszników i wyznania grzechów. - Kiedy przygotowujemy się do przyjęcia sakramentu pojednania, powinniśmy zrobić to, co nazywa się rachunkiem sumienia i przed Bogiem zobaczyć, co zrobiłem: zgrzeszyłem. Uznać grzech - wskazał Franciszek.
Dodał jednak, że to uznanie grzechu nie może być jedynie wyliczeniem tego, co zrobiłem źle. W sakrament pojednania ma być bowiem zaangażowany nie tylko intelekt, ale również serce. Konieczny jest „krok dalej”, polegający na wyznaniu sercem naszej nędzy, zgodnie ze słowami Daniela: „U Ciebie, Panie, sprawiedliwość, a u nas wstyd na twarzach”.
- Kiedy uznaję, że zgrzeszyłem, że nie modliłem się dobrze i czuję to w sercu, spada na mnie poczucie wstydu. Wstydzę się że to zrobiłem, proszę o przebaczenie ze wstydem. A wstyd z powodu naszych grzechów jest łaską, powinniśmy o nią prosić: „Panie, obym się wstydził” - zachęcił Franciszek.
Wskazał, że kiedy nie tylko pamiętamy o naszych grzechach, ale także czujemy w ich powodu wstyd, poruszamy serce Boga, który „odpowiada miłosierdziem”. Drogą do spotkania z miłosierdziem Bożym jest zatem wstyd z powodu złych rzeczy, które zrobiliśmy.
- Dlatego kiedy pójdę się spowiadać, wypowiem nie tylko listę grzechów, ale także uczucie zmieszania, wstydu, że zrobiłem to wszystko Bogu, tak dobremu, tak miłosiernemu, tak sprawiedliwemu. Prośmy dziś o łaskę wstydu. Wstydzić się naszych grzechów: niech Pan udzieli nam wszystkim tej łaski - zakończył papież.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).