Liczba chrześcijan na Półwyspie Arabskim systematycznie rośnie. Z dossier opublikowanego przez magazyn „Mondo e Missione” Papieskich Dzieł Misyjnych wynika, że od 20 lat Kościół katolicki w tym regionie odnotowuje coraz większą liczbę wiernych, co wiąże się ze wzrostem liczby zarobkowych imigrantów.
Według oficjalnych szacunków chrześcijanie w krajach Zatoki Arabskiej stanowią 7-10 procent ludności. Dane szacunkowe oparte na strukturze ludności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mówią nawet o 30 procentach.
Według dossier w „Mondo e Missione”, wśród pięciu milionów mieszkańców ZEA jest 1,5 miliona chrześcijan, z czego pół miliona katolików. W Kuwejcie wśród 3,4 miliona mieszkańców żyje 2,4 miliona imigrantów. 460 tys. z nich to chrześcijanie, w większości katolicy (350 tysięcy). W liczącym 1,9 miliona mieszkańców Katarze 1,65 mln stanowią przybysze, 120 tysięcy spośród nich to chrześcijanie, a 100 tysięcy – katolicy.
Wikariusz apostolski dla Kuwejtu, bp Camillo Ballin, skomentował te dane jako „istotne świadectwo”, że miliony chrześcijan żyją w kraju świętym dla muzułmanów. Dodał, że wśród zwierzchników religijnych mają miejsce ważne inicjatywy w kierunku zbliżenia.
Obok samodzielnego Wikariatu Kuwejtu istnieje od ponad 120 lat Wikariat Arabii, obejmujący Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Bahrain, Oman i Jemen. Ten liczący trzy miliony kilometrów kwadratowych wikariat jest pod względem powierzchni największy spośród niemal stu wikariatów Kościoła katolickiego na świecie.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
28 grudnia Kościół obchodzi święto dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.