Przeciw milczeniu

www.wdrodze.pl Joel Pralong: “Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia”. Wydawnictwo “W drodze”, 2020.

Jak mówić o Bogu komuś, kto doświadczył wykorzystania seksualnego?

Wykorzystanie seksualne to dramat dziecka, zwłaszcza gdy dokonuje go osoba bliska, osoba, której ono ufa, która jest dla niego “jak Bóg”. Co dzieje się w sercu takiego dziecka?

Ks. Joel Pralong jest postacią czytelnikom znaną już z poprzednich książek. Zanim wstąpił do seminarium pracował jako pielęgniarz w szpitalu psychiatrycznym i psychologia stanowi jego szczególne zainteresowanie. Stara się pomagać młodym w odnajdywaniu radości i sensu życia. W ksiażce “Łzy niewinności” postanowił zmierzyć się z tematem seksualnego wykorzystania dziecka. W rodzinie, ale także przez kapłanów. Przygląda się konsekwencjom psychologicznym, ale także duchowym takiego dramatu. Proponuje także drogę pomocy.

Wiele osób po doświadczeniu wykorzystania seksualnego przez osobę duchowną odchodzi z Kościoła lub traci wiarę. Jednak są tacy, którzy nie przestają się modlić, którzy Boga szukają – i słyszą Jego głos. Jak im towarzyszyć w ich drodze?

Książka zawiera świadectwa kilku takich osób, omawia mechanizm toksycznej i opartej na manipulacji relacji i jej konsekwencje, podpowiada też drogę wzrostu dla “człowieka z raną”: małą drogę św. Teresy z Lisieux. Z pewnością jest to cenna podpowiedź. Mówimy o ludziach, którzy żyją, starając się “utrzymać głowę nad powierzchnią wody”. Można sobie łatwo wyobrazić, jak niewiele ma się w takiej sytuacji i możliwości i siły. Jeśli nie cała duchowość, to jej elementy mogą się okazać przydatne.

Nie warto jednak przegapić czegoś, co przewija się w kilku świadectwach: osobistego doświadczenia Boga, który dociera do człowieka nawet wtedy, gdy jego doświadczenie Kościoła jest opresyjne i raniące. Boga, który mówi w sercu człowieka, choćby i wbrew temu, co sugeruje otoczenie. Sama znam ludzi, dla których takie doświadczenie Boga było początkiem drogi do głębokiej wiary. Najwyraźniej jednak nie wydarza się to tak rzadko, jak mogłoby się wydawać. To ważna sugestia dla wszystkich kierowników duchowych: Bóg zna najlepszą drogę dla tego człowieka. Wystarczy słuchać, przyglądając się tylko uważnie, czy głos Boga nie ulega zamąceniu, choćby przez ludzkie lęki czy pragnienia.

W końcu część najtrudniejsza, której jednak Kościół – powołany, by doprowadzić do zbawienia każdego człowieka - pominąć nie może. Jak pomóc do Niego wrócić sprawcom wielkiego zła? Jak doprowadzić do nawrócenia? Czy jest ono możliwe?

Zapewne wielu ludziom towarzyszy poczucie bezradności: jak pomóc w tak strasznej sytuacji? Jak mówić o Bogu komuś po takich doświadczeniach? Jak nie zaszkodzić? Myślę, że z takiego doświadczenia ks. Pralonga wyrosła ta książka: zobaczył drogę i tą drogą się dzieli. To cenne, nawet jeśli to dopiero pierwsze intuicje.

Joel Pralong: “Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia”. Wydawnictwo “W drodze”, 2020.

 

Mieliśmy jeden egzemplarz książki dla pierwszej osoby, która prawidłowo odpowie na pytanie:

Czego dotyczy list apostolski papieża Franciszka “Vos estis lux mundi” (Wy jesteście światłem świata)?

Odpowiedź: Zawiera przepisy dotyczące wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne, w tym obejmujące biskupów.

Książkę otrzymuje Pani Leokadia z Białegostoku. Gratulujemy! Nagrodę wyślemy pocztą.

Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6