Kard. Dziwisz: Nasz Bóg jest Bogiem bliskim

Krakowski metropolita senior odprawił w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Mszę św. dla chorych i wraz z innymi kapłanami udzielił im sakramentu namaszczenia.

Reklama

W łagiewnickiej bazylice zgromadziło się kilka tysięcy chorych i niepełnosprawnych, osób starszych oraz ich rodzin, opiekunów i wolontariuszy.

Jak mówił w homilii kard. Stanisław Dziwisz, Łagiewniki, gdzie Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu miłosierdziu, są - podobnie jak Lourdes - miejscem, gdzie dokonują się cuda.- Prawdziwym jednakże cudem jest to, że jeszcze większa liczba chorych i niepełnosprawnych powierzających Maryi swój los powraca uzdrowionych duchowo, gotowych nieść swój krzyż jako udział w krzyżu Jej Syna, Zbawiciela Świata, który za nas wszystkich oddał życie - stwierdził kaznodzieja, nawiązując do niewytłumaczalnych uzdrowień, których doświadczają pielgrzymujący do francuskiej wioski chorzy i cierpiący.

Hierarcha podkreślał, że „nasz Bóg jest Bogiem bliskim”. - On zbliżył się do nas najbardziej w swoim Synu, Zbawicielu Świata. Jemu naprawdę zależy na nas. Jemu zależy na naszym sercu - zapewniał. Jak dodał, Chrystus "nie zadowoli się" nigdy żadnymi zewnętrznymi obrzędami, słowami i gestami, dopóki "nie będzie za nimi stało nasze serce, a więc to, co w nas najbardziej głębokie, najbardziej wartościowe, najbardziej osobiste". 

Wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II przypomniał, że to właśnie on ustanowił Światowy Dzień Chorego. Zwrócił uwagę na to, że papież ogłosił to święto 13 maja 1992 r., w rocznicę zamachu na placu św. Piotra. - Chcieli się go pozbyć źli ludzie, którym przeszkadzała jego papieska posługa głoszenia Ewangelii, głoszenia prymatu miłości i służby. Jan Paweł II przelał wtedy krew, ale życie ocaliła mu Matka Najświętsza, bo był potrzebny Kościołowi i światu - wspominał.

Dodał, że życie i służba Jana Pawła II również były naznaczone chorobą, stopniową utratą sił i zdrowia. - Zawierzył się bez reszty Chrystusowi i Jego Matce, powtarzając do końca: "Totus Tuus - Cały Twój". Ona, w co wierzymy i jak brzmi jeden z Jej tytułów, jest Uzdrowieniem Chorych - mówił.

Na zakończenie kard. Dziwisz powierzył miłosiernemu Bogu wszystkich chorych i cierpiących. - Złóżmy w Sercu Jezusa wszystkie nasze słabości duchowe i fizyczne, nasze niedomagania i choroby, nasze strapienia i lęki, ale także wszystkie nasze nadzieje. Módlmy się za wszystkich cierpiących, zarówno obecnych dzisiaj w tej świątyni, jak i przykutych do łoża cierpienia w swoich domach, w szpitalach i hospicjach - zachęcał hierarcha. Prosił o modlitwę również za tych, którzy spieszą im z pomocą: za lekarzy, pielęgniarki, całą służbę zdrowia oraz za wolontariuszy i "wszystkich ludzi o wrażliwym sercu, którym nie jest obojętny los bliźnich doświadczonych chorobą". 

Podczas Mszy św. chorzy, starsi i niepełnosprawni przyjęli sakrament namaszczenia. Doroczne obchody Światowego Dnia Chorego w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach organizuje Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Tegoroczny, 28. Światowy Dzień Chorego przebiega pod hasłem: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7