Kard. Parolin: W Kościele jest tylko jeden papież

W Kościele jest tylko jeden papież – podkreślił kard. Pietro Parolin. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej mówił o tym w rozmowie z dziennikarzami przy okazji swego udziału w sympozjum nt. pedagogiki świętości, jakie odbyło się 6 lutego w Rzymie.

Wyraził ubolewanie, że zbyt często przedstawia się Kościół jako miejsce konfrontacji różnych frakcji, grup nacisku, władzy i powiązań. Przyznał, że w Kościele jest wszystko, także grzech, z którego musimy się nawracać każdego dnia. Nie jesteśmy „zrealizowanym królestwem Bożym”, ale „znajdujemy się w drodze” do niego. Jednak zredukowanie Kościoła do tych kategorii jest dla niego „zabójcze”.

Patrzenie na Kościół wyłącznie w takiej optyce nie bierze pod uwagę tego, czym jest Kościół. Dlatego sekretarz stanu wezwał do „wzniesienia się ponad te kryteria i te kategorie”, aby „zobaczyć, ile Kościół czyni dobrego i pozytywnego, także pośród trudności, które są częścią wszelkich relacji międzyludzkich”.

Odnosząc się powtarzanej w mediach tezy o dwóch papieżach w Watykanie: Benedykcie XVI i Franciszku, kard. Parolin podkreślił, że „papież jest jeden, gdyż papieżem jest ten, kto sprawuje papieską władzę; kto już nie sprawuje papieskiej władzy, nie jest już papieżem – to jest bardzo jasne”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • robak
  08.02.2020 17:13
  drobna poprawka cyt( (Przyznał, że w Kościele jest wszystko, także grzech, z którego musimy się nawracać każdego dnia. ) no nie w kościele nigdy nie było i nie będzie grzechu Jezus Chrystus wyraznie powiedział że bramy piekielne nie przezwycieżą kościola . jeżeli ktoś popełnia grzech śmiertelny to automatycznie wykresla sie z kościoła . chcąc do niego wrócić musi skorzzystać z sakramentu spowiedzi . pozdrawiam
 • Bezimienny
  08.02.2020 21:45
  Bezimienny
  Nieprawda Robak. Kościół wcale nie twierdzi, ze jest bezgrzeszny. Jezus i Maryja - tak. Ale wszyscy inni popełniamy grzechy. To dlatego Eucharystię rozpoczyna akt pokutny: spowiadam się Bogu itd...
 • teofanes
  09.02.2020 09:58
  Tak, faktycznie, w Kościele jest jeden papież. Jest nim Papież Benedykt XVI. Jego należy słuchać.
 • Ryszard D.
  12.02.2020 08:32
  Cos to nie tak. Czy biskup, ktory sklada rezygnacje z racji 75-ciu lat, choc nie sprawuje juz urzedowej wladzy, nie jest juz biskupem?... Czy Ty, kardynale, w bezposrednim kontakcie, nie masz obowiazku do papieza Benedykta XVI zwracac sie per "Ojcze Swiety", tj. formie zastrzezonej tylko i wylacznie dla papieza? - Jezeli uwazasz, ze nie… to jak?... Czemus taki arogancki??? -------- Przeciez Ojciec Swiety, Benedykt XVI, jest wobec Ciebie autorytetem tak odleglym jak ziemia od ksiezyca - chociaz jestes kardynalem i nim pozostaniesz az do smierci! - a dlaczego tak odleglym?... bo Ty jestes kardynalem a on wlasnie PAPIEZEM !!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7