Dziewięciu duchownych ze wspólnoty rozwiązanej przez Watykan objęto śledztwem w sprawie pedofilii

Prokuratura w Prato w Toskanii, na północy Włoch, prowadzi dochodzenie wobec dziewięciu księży i zakonników z rozwiązanej przez Watykan wspólnoty w sprawie zarzutów dotyczących nadużyć względem nieletnich - podał w środę lokalny dziennik.

Kuria potwierdziła te doniesienia.

Według gazety "La Nazione" do nadużyć miało dojść w byłej już wspólnocie Uczniowie Zwiastowania z Prato. Została ona rozwiązana w grudniu 2019 roku przez Stolicę Apostolską po wizycie kanonicznej, w trakcie której stwierdzono "poważne uchybienia" dotyczące między innymi stylu życia zakonnego.

Toskański dziennik poinformował, że śledztwem objęto pięciu księży i czterech zakonników. Zarzuty dotyczą domniemanych nadużyć wobec dwóch nieletnich braci, powierzonych wspólnocie religijnej przez rodziców.

Ordynariusz Prato biskup Giovanni Nerbini oświadczył odnosząc się do tych doniesień: "Nie kryję bólu i szczerego zaniepokojenia i chciałbym mieć nadzieję, że postawione zarzuty nie okażą się prawdziwe".

"Chciałbym jasno powiedzieć, że dla Kościoła w Prato najważniejsze jest poszukiwanie prawdy. Dlatego pragnę, by prokuratura, w interesie wszystkich, mogła jak najszybciej zakończyć dochodzenie" - dodał miejscowy biskup.

Wyjaśnił, że cała sprawa miała swój początek w czerwcu 2019 roku, gdy do diecezji napłynęło zawiadomienie od młodego mężczyzny, który opowiedział, że jako nieletni doświadczył wykorzystywania seksualnego i psychicznego we wspólnocie. Otrzymawszy ten sygnał biskup Nerbini natychmiast zawiadomił watykańską Kongregację Nauki Wiary. Rozpoczęto dochodzenie zarówno kanoniczne, a także poinformowano miejscową prokuraturę.

Śledczy, cytowani przez agencję Ansa, zwrócili uwagę na pozytywną współpracę z diecezją w tej sprawie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10