Postawa prezydenta al-Sissi dobrze rzutuje na relacje chrześcijańsko-muzułmańskie w Egipcie – uważa rzecznik prasowy tamtejszego Kościoła katolickiego ks. Rafic Greiche. Świadectwem tego są święta Bożego Narodzenia, które w tym kraju były obchodzone przede wszystkim 7 stycznia. Niemal wszyscy chrześcijanie należą bowiem do Kościołów wschodnich, stosujących kalendarz juliański.
Ks. Greiche podkreśla, że sytuacja chrześcijan zdecydowanie się poprawiła. Po fali prześladowań za rządów Bractwa Muzułmańskiego, teraz nastał czas odprężenia. Prezydent al-Sissi osobiście uczestniczył w koptyjskich uroczystościach. Państwo stara się zapewnić chrześcijanom bezpieczeństwo i miejsca kultu. Za przykładem prezydenta idą też pozostali muzułmanie. Znacząco poprawiły się relacje sąsiedzkie – dodaje ks. Greiche.
"Podczas tegorocznych świąt doświadczyliśmy znacznego odprężenia w relacjach chrześcijańsko-muzułmańskich, a także w relacjach państwo-Kościół. Zmniejszyła się liczba ataków terrorystycznych. To daje poczucie względnego pokoju i bezpieczeństwa. Chrześcijanie coraz rzadziej decydują się na emigrację, bo są przywiązani do swego kraju i chcą tu pozostać – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Greiche. – Pamiętajmy, że prezydent al-Sisi ofiarował prawosławnym Koptom katedrę w nowej administracyjnej stolicy Egiptu, do której ma się przenieść cały personel rządowy do czerwca tego roku. Prawosławni modlili się w tej katedrze już w ubiegłym roku. Dobre są też relacje z uniwersytetem Al-Azhar, najważniejszą uczelnią sunicką. Atmosfera jest dobra i mamy nadzieję, że będzie tak nadal".
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.