Publikujemy wybór ogólnopolskich wydarzeń w Kościele w Polsce w 2020 roku.
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – to dwa główne wydarzenia, które Kościół w Polsce będzie przeżywał w 2020 r. Ponadto – jak co roku – zaplanowano specjalne dni modlitwy: m.in. w intencji misjonarzy, rodzin, migrantów, więźniów i prześladowanych chrześcijan. W pierwszy piątek Wielkiego Postu obchodzony będzie, po raz drugi, dzień modlitwy wynagradzającej i pokuty za wykorzystywanie seksualne małoletnich przez duchownych.
Publikujemy wybór ogólnopolskich wydarzeń w Kościele w Polsce w 2020 roku:
STYCZEŃ
6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzona będzie po raz dziesiąty jako dzień wolny od pracy. Ulicami 850 w Polsce i na świecie przejdą Orszaki Trzech Króli. Będzie to także dzień modlitw w intencji misji oraz zbiórki pieniężnej na Krajowy Fundusz Misyjny.
17 stycznia – Pod hasłem „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” (Wj, 20,8) obchodzony będzie 23. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody, które odbędą się w Gnieźnie.
18-25 stycznia – Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiegać będzie pod hasłem Życzliwymi bądźmy (por. Dz 28,2)
26 stycznia – Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: w służbie powszechnego braterstwa” obchodzony będzie 20. Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Miejscem obchodów centralnych będzie Warszawa.
LUTY
2 lutego – W Światowym Dniu Życia Konsekrowanego przeprowadzona zostanie tradycyjnie ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.
11 lutego – 28. Światowy Dzień Chorego
23-29 lutego – 53. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu
28 lutego – Dzień modlitwy wynagradzającej i pokuty za nadużycia duchownych wobec małoletnich. Zgodnie z postanowieniem KEP z jesieni 2016 roku dzień ten obchodzony jest, we wszystkich polskich diecezjach, w pierwszy piątek Wielkiego Postu. Decyzja KEP zapadła w odpowiedzi na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.
MARZEC
1 marca – W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostanie odprawiona Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego.
8 marca – Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na rzecz dzieła pomocy misjonarzom Ad Gentes
12-13 marca – Z udziałem gości z zagranicy, w Warszawie odbędzie się 386. Zebranie Plenarne KEP.
13 marca – Święto Papieskie, obchodzone w rocznicę wyboru kard. Jorge Bergoglio na papieża
24 marca – Dzień Misjonarzy Męczenników – modlitwa i post za misje
25 marca – Dzień Świętości Życia – liturgiczna uroczystość Zwiastowania Pańskiego
26 marca – Dzień modlitw za więźniów
KWIECIEŃ
13 kwietnia – W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zostanie odprawiona Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego
19 kwietnia – Święto Miłosierdzia Bożego – uroczystości centralne w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach; Święto patronalne Caritas
19-25 kwietnia – Tydzień Miłosierdzia
26 kwietnia – Niedziela modlitw za kierowców i innych użytkowników dróg
29 kwietnia – Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej
29 kwietnia – Pielgrzymka księży do Dachau
29 kwietnia-2 maja – Sobór Metropolitalny w Przemyślu – zjazd delegatów ze wszystkich parafii i zgromadzeń zakonnych: duchownych i świeckich Kościoła Greckokatolickiego w Przemyślu w celu wypracowania planu duszpasterskiego i przyjęcia strategii rozwoju Kościoła na następne pięć lat.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
28 grudnia Kościół obchodzi święto dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.