Gwatemala: beatyfikacja br. Jamesa Millera

Br. James Miller zginął zastrzelony przez nieznanych do dziś sprawców w Gwatemali. Miał 36 lat.

„Chrystus jest prześladowany z powodu naszego zaangażowania na rzecz ubogich. Jesteśmy świadomi niebezpieczeństw i trudności, ale kontynuujemy naszą pracę z wiarą i nadzieją oraz zaufaniem do Bożej Opatrzności. Proszę Pana o łaskę i siłę do wiernego służenia Mu wśród biednych i prześladowanych w Gwatemali. Polecam się Jego opiece i Jemu zawierzam”. To słowa wyniesionego dziś na ołtarze amerykańskiego brata szkolnego, które napisał w jednym ze swoich ostatnich listów, na miesiąc przed męczeńską śmiercią. Br. James Miller zginął zastrzelony przez nieznanych do dziś sprawców w Gwatemali. Miał 36 lat.

Nowy błogosławiony urodził się w 1944 roku w amerykańskim stanie Wisconsin. Gdy miał 18 lat wstąpił do Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Swoje życie poświęcił nauczaniu oraz wychowaniu dzieci i młodzieży, najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem w Nikaragui, gdzie pracował  z wielkim oddaniem i poświęceniem. Aby móc rozwijać dzieło edukacyjne zgromadzenia w tym kraju był w bliskich kontaktach z ówczesnym tamtejszym dyktatorem.  Po dojściu do władzy sandinistów szybko znalazł się na liście ludzi do wyeliminowania. Stąd musiał powrócić do USA.

Jego serce jednak pozostało w Ameryce Środkowej, dlatego gdy okazało się to możliwe powrócił tam, ale tym razem do Gwatemali. Tam zaangażował się w nauczanie i wychowanie dzieci z ubogich, tubylczych rodzin. Działalność ta nie spodobała się niektórym, stąd otrzymywał różne pogróżki i ostrzeżenia. Został zamordowany niedługo po przybyciu do tego kraju.

Beatyfikacja odbyła się w Huehuetenango w zachodniej Gwatemali, gdzie br. James Miller pracował w szkole dla tubylców prowadzonej przez braci szkolnych. Papieża na uroczystościach reprezentował kard. José Luis Lacunza Maestojuán z Panamy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8