W jakiej formie odbudować katedrę Notre Dame? Po awanturze głos zabrał arcybiskup Paryża

Odbudowana katedra Notre Dame będzie taka jak przed pożarem z 15 kwietnia - zapewnił abp Michel Aupetit. W rozmowie z grupą zagranicznych dziennikarzy metropolita Paryża przypomniał, że na razie znajdujemy się na etapie diagnozy stanu budowli i przed czerwcem 2020 r. nie będą znane żadne daty i kosztorysy dalszych prac.

Podkreślił, że kamienie, z których zbudowano katedrę, zostały poddane działaniu temperatury dochodzącej do tysiąca stopni, a następnie zlane wodą. Trzeba sprawdzić, ile z nich należałoby wymienić. Stopiło się 500-tonowe rusztowanie, nad którym musi być wzniesione nowe, aby móc pociąć tamto na kawałki. Jak ujawnił hierarcha, dotychczas wydano już 35 mln euro.

Zaznaczył, że odbudowana katedra będzie identyczna jak przed pożarem. Istnieją już szczegółowe plany jej restauracji. Wyjaśnił, że zapowiadany przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona „element współczesny” ma dotyczyć jedynie iglicy. Osobiście wolałby identycznego odtworzenia XIX-wiecznego projektu Viollet-le-Duca, ale nie będzie się a priori sprzeciwiał jej unowocześnieniu, gdyż nie będzie odprawiał Mszy pod iglicą, ale we wnętrzu katedry.

Odrzucił sugestię pobierania opłat za wstęp do Notre Dame. - Byłby to błąd. Kościół jest miejscem darmowym. Mogą tam wejść wierzący i niewierzący, ubodzy i złoczyńcy. Nie zgadzam się na pobieranie opłaty jak w katedrze we Florencji. Nie ma żadnego powodu, by rozdzielać modlących się i niemodlących się - stwierdził abp Aupetit.

Przywołał swą rozmowę z prezydentem, w której zapytał Macrona, dlaczego więcej ludzi odwiedza Notre Dame niż Luwr. - Bo jest to miejsce żywe. I to my je ożywiamy. Trzeba to odzyskać, odbudowując katedrę. Na powrót będzie ona miejscem kultu. Odłożymy na bok te wszystkie urojenia na temat dachu, które są mirażami architektów. Francuski rząd, do którego należy katedra, nie ma ochoty na tego typu eksperymenty - stanowczo zaznaczył arcybiskup Paryża.

Wskazał, że Notre Dame zostanie odbudowana za pieniądze darczyńców, ale „nie wszystko da się od razu”. - Nikt nam nie wręczy czeku na 200 milionów, to byłoby śmieszne. Wszyscy, którzy obiecali przekazać darowizny, dokonali wpłaty - zapewnił hierarcha.

Dodał, że przy odbudowie katedry nie będzie wykorzystany ołów [który wytopił się z płonącego dachu i opadł na ziemię, skażając okolice świątyni, które następnie oczyszczano - KAI]. Co tydzień pobierana jest krew od robotników pracujących przy katedrze i wyniki badań nie wskazują na „żaden patologiczny poziom ołowiu” we krwi.

Pytany, kiedy Notre Dame zostanie otwarta, abp Aupetit odparł, że wtedy, kiedy będzie w niej bezpiecznie. Nie zamierza natomiast czekać, „aż będzie gotowa iglica”. Do odprawiania Mszy św. niepotrzebna jest też od razu „cała katedra”, ale przynajmniej „jej część”, co dałoby nadzieję wiernym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5