Kard. Sako odwiedził rannych uczestników protestów

Demonstracje w Iraku rozpoczęły się już 1 października, ale w ostatnich dniach bardzo się nasiliły.

Patriarcha chaldejsko-katolicki, kard. Louis Raphaël Sako, odwiedził przebywających w szpitalu „Al-Kindi” w Bagdadzie cywilów i wojskowych rannych w starciach podczas ostatnich protestów antyrządowych. Demonstracje rozpoczęły się już 1 października, ale w ostatnich dniach bardzo się nasiliły.

Podczas wizyty w szpitalu kard. Sako, któremu towarzyszyli jego biskupi pomocniczy Basil Yaldo i Robert Jarjis, przekazał szpitalowi kwotę pieniędzy na zakup leków. Obecna sytuacja w Iraku, a zwłaszcza w Bagdadzie, spowodowała, że patriarcha chaldejski odwołał swój wyjazd do Budapesztu, gdzie miał się spotkać z premierem Węgier, Viktorem Orbánem oraz z Władymirem Putinem, prezydentem Rosji.

Kard. Sako zaprosił na spotkanie biskupów innych Kościołów Iraku, aby wraz z nimi przeanalizować sytuację w kraju po ostatnich demonstracjach i opracować wspólne stanowisko. Jednocześnie do księży swego Kościoła zaapelował o intensywne modlitwy, aby „ustało wzburzenie” w kraju i powróciły „pokój i stabilizacja”.

W ostatnich dniach rozpowszechniano oświadczenie patriarchatu chaldejskiego apelującego „do sumienia ludzi ponoszących odpowiedzialność” w kraju. Powinni oni potraktować poważnie żądania narodu o przezwyciężenie bezrobocia oraz rozpadu infrastruktury. W sposób szczególny rządzący powinni zwrócić uwagę na żądanie „zlikwidowania korupcji”, która drastycznie pogorszyła sytuację społeczną i ekonomiczną. Oświadczenie patriarchatu wyraża też solidarność z protestującymi, ostrzegając jednocześnie przed wszelką instrumentalizacją protestów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KARD. SAKO

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7