Ks. Mourad: świat milczy wobec cierpienia Syrii

Tegoroczną nagrodę Złotego Gołębia za zaangażowanie na rzecz budowania pokoju otrzymał ks. Jacques Mourad, przeor klasztoru Mar Elian w Syrii, zniszczonego przez dżihadystów w 2015 roku.

„Tę nagrodę pragnę dedykować o. Paolo Dall’Oglio, o którym od 6 lat nie mamy żadnych informacji, oraz wszystkim innym chrześcijanom-męczennikom porwanym i prześladowanym przez żołnierzy Państwa Islamskiego” – powiedział laureat.

Ks. Mourad sam przez prawie 5 miesięcy doświadczał dramatu porwania. Przeżyte wtedy cierpienia i tortury nie powstrzymały go jednak przed ogromnym pragnieniem pokoju i zaangażowaniem na rzecz dialogu chrześcijańsko-islamskiego. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego odniósł się do aktualnej sytuacja w Syrii, po ataku wojsk tureckich.

“ Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień z powodu milczenia wspólnoty międzynarodowej i milczenia jej mocodawców politycznych. To, co naprawdę widać to to, że ludzie – chrześcijanie i nie tylko – są skazani na śmierć pod spadającymi bombami. Jedynym więc sposobem na ocalenie tego regionu jest prawdziwe wstrzymanie jakiejkolwiek przemocy, działań wojennych. W innym przypadku reszta chrześcijan, którzy tam pozostali, będzie musiała uciekać w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia – stwierdził ks. Mourad. – To, co dziś robimy to zaangażowanie się we wszystko to, co może pomóc chrześcijanom w pozostaniu w Syrii. ISIS i jego cisi sprzymierzeńcy kontynuują swój projekt, by wyznawców Chrystusa tutaj nie było. Ale pytam się: jak długo i dlaczego chrześcijanie muszą płacić za swą trwającą dwa tysiące lat obecność na tej ziemi? To jest region świata, gdzie chrześcijanie byli od zawsze, tutaj zostały założone ich pierwsze wspólnoty. Dlaczego muszą go więc teraz opuścić? Świat musi poczuć się odpowiedzialny za to, co się tutaj dzieje. ”

Nagrodę Złotego Gołębia od 1984 roku przyznaje włoska organizacja działająca na rzecz szerzenia pokoju i braterstwa między narodami: Istituto di Ricerche Internazionali Arichivio Disarmo (IRIAD).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8