Meksyk: biskupi na granicy

Biskupi meksykańscy i amerykańscy zebrali się w przygranicznym mieście Matamoros w Meksyku, aby rozmawiać o kwestiach związanych z imigracją. Celem spotkania było wypracowanie sposobów pomocy osobom przekraczającym granicę z USA.

Spotkanie zaowocowało wspólnym oświadczeniem podpisanym przez biskupów meksykańskich i amerykańskich, którzy wyrazili zaniepokojenie sytuacją nierówności i przemocy, jakiej doświadczają migranci i zobowiązali się do dalszej obrony praw człowieka, a szczególnie osób ubogich.

Matamoros, które znajduje się na południowym brzegu Rio Grande, bezpośrednio przy granicy z USA, zna dramat imigrantów z Ameryki Łacińskiej z pierwszej ręki. Władze amerykańskie często odrzucają ich prośby o azyl oraz są oni poddawani długim i niepewnym procesom weryfikacyjnym bez gwarancji zamieszkania w USA i jakiejkolwiek ochrony. „Migranci są zagrożeni przez przemoc i dyskryminację, dlatego my, biskupi, nie możemy nie wyrazić naszej troski o ludzi, których ubóstwo zmusza do opuszczenia swojej ziemi i którzy w czasie podróży są narażeni na poważne niebzpieczeństwa i odrzucenie” – czytamy w oświadczeniu.

Biskupi podkreślają dramat rozdzielonych rodzin i nieludzkie warunki, które panują w wielu ośrodkach detencyjnych. Zapewniają, że są „zasmuceni wzrostem rasizmu, nienawiści i dyskryminacji oraz faktem, że migranci są postrzegani jako najeźdźcy i przestępcy”. „Cierpimy z powodu dramatu deportowanych, którzy widzą, że wysiłki poszły na marne i którzy wracają do domu bez pieniędzy i z długami, które zaciągnęli u przemytników. Napełnia nas żałobą także to, że wielu z nich, w poszukiwaniu lepszej przyszłości, straciło życie”. – napisali hierarchowie.

Na koniec biskupi przypominają rządom USA, Meksyku, Kanady, Ameryki Środkowej i Karaibów o pilnej potrzebie stworzenia warunków, w których każdy ma możliwość dążenia do „integralnego rozwoju oraz godnego i pokojowego życia”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7