Świętowanie i dzień święty to temat, wokół którego odbywać się będzie ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w dniach 16-17 stycznia 2020 r. w Gnieźnie - informuje na swojej stronie internetowej biuro prasowe Episkopatu Polski.
Dzień Judaizmu będzie również obchodzony na szczeblu lokalnym, w diecezjach. "Mam świadomość tego, że jednocześnie wiele lokalnych wspólnot, również diecezjalnych, będzie organizowało Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Ci, którzy nie mogą jechać do Gniezna, będą mogli doświadczyć tego dnia i przeżyć go w swoich wspólnotach lokalnych, szczególnie diecezjalnych" - powiedział przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski.
Zaznaczył, że obchody Dnia Judaizmu mają być rozłożone na kilka dni. Punktami stałymi obchodów jest poranna modlitwa na cmentarzu Żydowskim, a w przypadku Gniezna przy tablicy upamiętniającej Żydów.
Hasło Dnia Judaizmu w 2020 r. będzie koncentrowało się na świętowaniu i na dniu świętym.
"Temat wydaje się być bardzo aktualny, bo jednak to świętowanie wygląda różnie i to nie tylko w Kościele katolickim. A zatem podjęcie potrzeby i istoty tego świętowania w momencie, kiedy ludzie tracą pewne poczucie sacrum, wydaje się być w pełni usprawiedliwione" - wyjaśnił bp Markowski.
Dodał, że "wzajemne poznawanie się jest nie tylko oznaką pogłębiania wiedzy, ale nawet kultura osobista domaga się tego, abyśmy wiedzieli, na czym polega istota judaizmu".
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.