Abp Szewczuk: Konstantynopol jest dla nas Kościołem macierzystym

"Byłoby ważne, gdyby dostrzegano naszą różnorodność, charakterystyczny dla nas głos”

„Urodziliśmy się w wodach Dniepru i jesteśmy dziećmi tego samego chrztu” – powiedział abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, opowiadając o swym niedawnym spotkaniu z Bartłomiejem, prawosławnym patriarchą Konstantynopola. „Łączy nas też wspólna historia, dlatego chcemy szukać sposobów zbliżania się do siebie” – dodał.Hierarcha przypomniał słowa papieża Jana XXIII, który otwierając Sobór Watykański II, powiedział następujące zdanie: „jest więcej tego, co łączy nas z naszymi braćmi prawosławnymi, niż dzieli”.

Abp Światosław Szewczuk, w rozmowie z Bartłomiejem, poruszył historię katedry Hagia Sofia w Konstantynopolu, która łączy oba Kościoły. „To, co pozwala nam otwierać się na siebie, to nasze korzenie, nasza macierzysta katedra. To są fundamenty, które jednoczą nas już teraz” – powiedział abp Szewczuk. „Ekumeniczny patriarchat Konstantynopola jest dla nas Kościołem macierzystym” – dodał.

Zdaniem zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego jego spotkanie z Bartłomiejem było także niezwykle istotne pod względem zmiany sposobu postrzegania grekokatolików przez prawosławnych. „Z ich punktu widzenia jesteśmy po prostu elementem Kościoła rzymskokatolickiego. Byłoby ważne, gdyby dostrzegano naszą różnorodność, charakterystyczny dla nas głos” – powiedział abp Światosław Szewczuk.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6