Inauguracja Szkoły Formatorek Zakonnych

W Centrum Formacji Duchowej w Trzebini rozpoczęły się zajęcia X edycji dwuletniej Szkoły Formatorek Zakonnych 2019-2021, prowadzonej przez Polską Prowincję Salwatorianów w porozumieniu z Konferencją Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Wykład inauguracyjny na temat: Od formacji osobistej do formacji wychowanek wygłosił oraz Mszy świętej inauguracyjnej przewodniczył ks. bp prof. Jacek Kiciński, przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji  Episkopatu Polski.

W ciągu dwóch lat  zajęć w Szkole Formatorek odbędzie się 11 pięciodniowych sesji formacyjnych oraz 2 serie ośmiodniowych rekolekcji lectio divina. Prowadzącymi zajęcia są formatorzy, specjaliści z zakresu teologii, pedagogiki, duchowości i psychologii z różnych ośrodków  naukowych i środowisk formacji seminaryjnej i zakonnej. Zaangażowanych w ramach zajęć będzie ponad 30 wykładowców i wychowawców oraz kierowników duchowych.

W Szkole uczestniczy 69 sióstr pracujących albo przygotowujących się do pracy w formacji zakonnej. Uczestniczki reprezentują 39 zgromadzeń oraz 2 instytuty świeckie. Siostry przyjechały z Polski, Austrii, Czech, Litwy, Norwegii, Rosji, Serbii, Słowacji i Ukrainy. Średnia wieku wszystkich uczestniczek to 40 lat.

Program zajęć oparty jest na głównych tematach antropologicznych i teologicznych Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II "Vita Consecrata". Szkoła stawia sobie jako główny cel praktyczne przygotowanie sióstr do pracy wychowawczej w formacji podstawowej i ciągłej. Droga tego przygotowania będzie polegała na osobistej formacji uczestniczek Szkoły. Zgodnie ze wskazaniami „Vita Consecrata” proponowana formacja będzie miała charakter integralny, tak, aby docierała głęboko do wnętrza osoby i obejmowała całość jej istoty, wszystkie aspekty jej tożsamości (por. VC 65).

Zajęcia Szkoły będą przebiegały według przyjętej dynamiki formacji:

 • formacja do dojrzałości ludzkiej: formacja osobista w dynamice grupowej i indywidualnej; warsztaty z komunikacji, psychodrama, bibliodrama i inne.
 • formacja do modlitwy Słowem Bożym: zgłębianie Słowa Bożego przeżywane w ciągu dnia w dynamice lectio divina.
 • formacja doktrynalna i pedagogiczna: wykłady i konwersatoria - pogłębienie refleksji nad zdobytą wiedzą w kontekście podejmowanej pracy wychowawczej.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6