Przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej, to także Dzień Życia Konsekrowanego. Pamiętajcie dziś o modlitwie za osoby konsekrowane.
W parafiach, na terenie których znajdują się domy zakonne, osoby konsekrowane zaproszone są dziś do udziału we Mszy św. parafialnej oraz podzielenia się świadectwem swego powołania i charyzmatem zgromadzenia. Ofiary zebrane na tacę w parafiach całej diecezji będą przeznaczone na potrzeby zakonów kontemplacyjnych.
Natomiast jutro zaplanowano diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego w sanktuarium maryjnym w Rokitnie. Spotkanie będzie przebiegać pod hasłem „Konsekrowani aktywni we wspólnocie Kościoła”, a jego głównym punktem będzie Msza św. z odnowieniem ślubów zakonnych.
Życie konsekrowane polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi. - Dokonuje się to najczęściej poprzez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania tzw. rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa - przypomina ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej.
- Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego (życie pustelnicze, dziewictwo lub wdowieństwo). Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję, angażując się w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących albo poświęcając się wyłącznie modlitwie - dodaje.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.