Chcemy skutecznie walczyć z nadużyciami

Mówi kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

„Pracujemy nad programem dla seminariów diecezjalnych i zakonnych. Chcemy bowiem, aby już na samym początku formacji uczyć się, jak zapobiegać nadużyciom seksualnym” – mówi ks. Piotr Studnicki, kierownik biura delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. Biuro powstało na początku września i ma pomóc w walce z wykorzystywaniem seksualnym w polskim Kościele.

Instytucja ta jest przede wszystkim wsparciem dla delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży, którym został abp Wojciech Polak. „Naszym zadaniem jest proponowanie różnych rozwiązań mających na celu ochronę małoletnich” – dodaje ks. Studnicki.

Chcemy skutecznie walczyć z nadużyciami seksualnymi
"Biuro służy temu, żeby zastanowić się i wypracować to, co ma pomóc osobom pokrzywdzonym: oferuje pomoc duszpasterską, psychologiczną i prawną. Zajmujemy się także wzmocnieniem tego, co służy prewencji. We współpracy z wieloma osobami: prawnikami, psychologami, duszpasterzami, zastanawiamy się, co musimy zrobić w Kościele w Polsce, żeby nasza odpowiedź na problem nadużyć seksualnych była zarówno kompleksowa jak i skuteczna, taka która dociera rzeczywiście do osób pokrzywdzonych i robi wszystko, żeby nigdy do takich przestępstw nie dochodziło - stwierdził ks. Studnicki. - Jednym z zadań naszego biura jest współpraca z tymi, którzy w Kościele odpowiadają za poszczególne działy duszpasterstwa, w tym także za formację kleryków i formację stałą kapłanów i zakonników. Wiemy, że tutaj jest wiele do zrobienia dlatego myślimy o stworzeniu grupy roboczej, która wypracuje program dostępny do realizacji właśnie w poszczególnych seminariach czy zgromadzeniach zakonnych".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9