Ponad 1000 młodych osób modliło się, słuchało świadectw i rozważało tajemnice stygmatów u świętych. W parafii św. o. Pio na gdańskim Ujeścisku wystartowała powakacyjna edycja spotkań dla młodzieży.
Wieczorne spotkania młodych z archidiecezji gdańskiej odbywają się od prawie 7 lat. Wzorowane na Światowych Dniach Młodzieży, mają miejsce kilka razy w roku w różnych parafiach diecezji. W piątek 20 września młodzież spotkała się już po raz 31., tym razem w parafii pw. św. o. Pio.
- Miejsce nie było przypadkowe, ponieważ głównym tematem spotkania były stygmaty. Szczególne miejsce poświęciliśmy patronowi parafii i szeroko omówiliśmy podejście nauki i kościoła do znaków męki Pańskiej, które nosił za życia święty zakonnik. Młodzież nie boi się trudnych tematów związanych z wiarą, ciekawych, owianych pewną tajemnicą, ale oczekuje konkretnej wiedzy - mówi ks. Łukasz Grelewicz, jeden z organizatorów Wieczoru Modlitwy Młodych, zastępca dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej.
Tę dostarczyły kolejne wykłady. Ksiądz dr Adam Jeszka opowiedział o fenomenie stygmatów od strony wiary i podejściu religii do tych znaków. Przypomniał, że o. Pio jest jednym z ponad 70 stygmatyków, którzy zostali uznani przez Kościół. Z kolei dr Jacek Gozdalski, lekarz neurologii, przedstawił przypadek o. Pio od strony medycznej.
- Święty zakonnik jest najlepiej opisanym medycznie przypadkiem stygmatyka. Uczestnicy szczegółowo dowiedzieli się, jakie badania wykonali medycy. W ranach świętego nigdy nie stwierdzono obecności ropy. Bandaże, które je opatrywały, były pieczętowane, by wykluczyć ewentualną ingerencję. W stygmatach o. Pio nigdy nie było widać zasklepień; to fenomen medyczny - dodaje ks. Grelewicz.
Oprócz części informacyjnej poświęconej o. Pio spotkanie rozpoczęła modlitwa uwielbienia, a także prezentacja wspólnot, m.in. wspólnoty Betlejem. Było także świadectwo Pawła, który modlił się przez wstawiennictwo świętych. Na spotkaniu pojawiło się wiele bardzo młodych osób. - W piątek była liczna reprezentacja młodzieży z ostatnich klas szkoły podstawowej. Przesuwa się w dół wiek uczestników spotkań, co cieszy - dodaje ks. Ł. Grelewicz.
Kolejne spotkanie WMM 18 października w Sopocie, w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego, ul. Kujawska 50/52.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.