Zapalić płomień wiary

Katolicka szkoła na służbie ewangelizacji.

Kościelne szkoły nadal mogą być skutecznym narzędziem ewangelizacji, pod warunkiem, że rzeczywiście są katolickie. Świadczy o tym londyńska szkoła oratorianów, której angielskie czasopismo The Catholic Herald poświęca w tym tygodniu obszerny artykuł.

London Oratory School to jedna z najlepszych szkół w Wielkiej Brytanii. Co roku przyjmuje 165 nowych uczniów, a chętnych zgłasza się tysiąc, głównie przedstawiciele londyńskich elit. Siłą rzeczy, nie wszyscy w pełni podzielają katolicką wiarę. Wszyscy jednak otrzymują w szkole jednoznacznie katolickie wychowanie.

Zdaniem dyrektora szkoły, Daniela Wrighta, wszystko zależy od autentyzmu i wiarygodności. U chłopców sprawdza się powiedzenie: jeśli poprzeczkę ustawisz nisko, przejdą pod nią, jeśli wysoko, przeskoczą ją.

Wright to konwertyta z anglikanizmu. Jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Studiując historię średniowiecza na uniwersytecie w Cambridge, poznał Tomasza z Akwinu i Augustyna. To utorowało mu drogę do katolicyzmu. W 2004 r. przystąpił do Bractwa Dominikanów w Oksfordzie. Teraz jako dominikański tercjarz trzy razy w tygodniu głosi kazania w szkolnej kaplicy. „Dobrze wiemy, kim jesteśmy i co chcemy osiągnąć, nie tylko wiedzę i umiejętności” – mówi dyrektor szkoły. Przyznał, że ostatnio uczniowie prosili o więcej okazji do spowiedzi. Chłopcy lubią spowiedź i często do niej przystępują – twierdzi Daniel Wright.

O duchową strawę uczniów dba kapelan, ks. George Bowen: codzienna modlitwa, co dwa tygodnie różaniec, doroczne rekolekcje. Sześć razy w roku spotykają się na tradycyjnej Mszy w założonym przez kard. Newmana kościele oratorium w centrum Londynu. Uczniowie lubią te Msze, bo są one wyraźnym potwierdzeniem ich katolicyzmu – mówi dyrektor Wright.

On sam prowadzi fakultatywne zajęcia z teologii. Ich celem jest wprowadzenie uczniów w kulturę katolicyzmu i poszerzenie ich horyzontów. Czytają na niej teksty o silnym zabarwieniu katolickim, takie jak Boska Komedia Dantego. Ważną rolę w London Oratory School odgrywa też muzyka. Ze szkołą związany jest chór Schola Cantorum, prowadzony przez Charlesa Cole’a. „Obaj jesteśmy zaangażowanymi katolikami. Obaj też wiemy, że to właśnie piękno może być tą iskrą, od której zapala się w człowieku płomień wiary” – dodaje Daniel Wright.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • katolik
  21.09.2019 11:38
  9/1I.[1937]. Ostatki. Ostatnie te dwa dni karnawału, poznałam wielki nawał kar i grzechów. Dał mi Pan poznać w jednym momencie grzechy świata całego w dniu tym popełnione. Zemdlałam z przerażenia i pomimo, że znam całą głębię miłosierdzia Bożego, zdziwiłam się, że Bóg pozwala istnieć ludzkości. I dał mi Pan poznać, kto podtrzymuje istnienie tej ludzkości: to są dusze wybrane, Kiedy dopełni się miara wybranych, świat istniał nie będzie. (Dz 926-927)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7