Abp Pizzaballa: chrześcijanie płacą za napięcia w świecie islamskim

Jesteśmy w fazie długiej i powolnej przemiany, która niesie ze sobą ogromne cierpienia i dotyka wszystkie tutejsze narody.

Na terytorium naszej diecezji nie było Państwa Islamskiego, ale doświadczamy konsekwencji problemów, które ono ze sobą przyniosło, wśród nich, chociażby, ponad 3 miliony uchodźców w Jordanii. Cały Bliski Wschód przeżywa epokowe zmiany, które się jeszcze nie zakończyły. Jesteśmy w fazie długiej i powolnej przemiany, która niesie ze sobą ogromne cierpienia i dotyka wszystkie tutejsze narody. Opinię tę w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wyraził administrator apostolski łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.

Abp Pierbattista Pizzaballa wskazał także na problemy, z którymi borykają się chrześcijanie w Ziemi Świętej.

"Chrześcijanie odgrywali zawsze bardzo ważną rolę w życiu wszystkich krajów Bliskiego Wschodu. Problemy emigracyjne zmieniają kraj po kraju. Szczególnie jest to widoczne w Syrii i Iraku, gdzie miała miejsce i toczy się jeszcze, w jakimś sensie, ta okrutna wojna. Inna jest sytuacja w Jordanii i Palestynie czy w Ziemi Świętej, ale tam problemy związane z ekonomią są bardzo poważne obok oczywiście problemów o charakterze religijnym - podkreślił abp Pizzaballa. - Cały Bliski Wschód przeżywa ogromne zmiany i nie są to zmiany tylko o charakterze militarnym, związanym z wojnami, ale także kulturowym. Mówi się więc coraz więcej o obywatelstwie, prawach nie tylko dla chrześcijan, ale także wewnątrz świata islamskiego. Chrześcijanie więc płacą za konsekwencje napięć w tym świecie. Nie pozostawiamy jednak na boku naszych problemów, które są poważne, przede wszystkim te związane z emigracją".

Mówiąc o wyzwaniach, przed którymi stoi tamtejsza wspólnota chrześcijan, abp Pizzaballa wskazał na duszpasterstwo młodych, którzy Kościół postrzegają często jako instytucję odległą i skostniałą, a także na potrzebę pogłębionej katechezy i formacji kapłanów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11