Bp Muskus: Płonące lasy Amazonii to memento dla nas wszystkich

- Nie jesteśmy właścicielami ziemi, ale jej dzierżawcami - mówił hierarcha podczas Święta Plonów na krakowskich Błoniach.

Biskup Damian Muskus OFM odprawił Mszę św. polową. W homilii przypominał, że statystyczny Polak marnuje rocznie blisko 250 kg żywności.

Napominał, że "wyrzucanie jedzenia jest grzechem, wielkim złem popełnianym przeciwko Stwórcy i bliźnim, którzy cierpią głód i umierają z głodu w różnych częściach świata". - Oby na myśl o nich zadrżała nam ręka za każdym razem, gdy przyjdzie nam do głowy wyrzucać nadmiar zakupionego niepotrzebnie jedzenia - przestrzegał.

- Nie wolno nam stać z założonymi rękami i obojętnie patrzeć na ludzkie biedy i niedostatki. Nie wolno nam też obojętnie przyglądać się wysychającym rzekom, wyjałowionej ziemi, zatrutej smogiem atmosferze i udawać, że są to problemy odległe albo takie, na które my nie mamy żadnego wpływu - podkreślał kaznodzieja. - Wielkim memento dla nas wszystkich są tragiczne pożary lasów Amazonii, które dzieją się dzisiaj i stały się już symbolem zniszczenia i śmierci, i tego, do czego może doprowadzić ludzki egoizm i niepohamowana żądza zysków – dodał.

Krakowski biskup pomocniczy stwierdził ponadto, że nie wolno przyzwalać na "rabunkową gospodarkę bogactwami naturalnymi" i na "brak szacunku należnego światu stworzonemu nie przez ludzi, ale przez Boga". - Wiele w tej kwestii zależy od strategicznych decyzji polityków, ale nikt z nas nie może zwalniać się od tej odpowiedzialności za świat. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do dzieła ratowania świata przed ekologiczną zagładą - zaznaczył.

Jego zdaniem, los ziemi w dużej mierze zależy od codziennych wyborów konsumenckich. - Od naszych nawyków, osobistej wrażliwości i umiejętności obywania się bez rzeczy zbędnych zależy  przyszłość ziemi, która jest naszym wspólnym dobrem. Nie jesteśmy właścicielami ziemi, ale jej dzierżawcami. Jesteśmy za nią odpowiedzialni przed Bogiem i przed pokoleniami, które przyjdą po nas - mówił.

Bp Muskus podkreślił ponadto, że dziękczynienie za plony należy się najpierw Bogu, który jest Stwórcą wszystkiego i bez którego "nie bylibyśmy w stanie uczynić nic".  - Nawet największe zaangażowanie w pielęgnację roślin, najlepsze maszyny i stosowane środki ochrony mogą okazać się daremne, jeśli Bóg nie pobłogosławi plonom i jeśli nie okiełzna żywiołu, który może sprawić, że człowiek straci wszystko, nie tylko plony, ale także zdrowie i życie. Przekonaliśmy się o tym boleśnie w ostatnim tygodniu, gdy pod wpływem żywiołu ludzie odpoczywający, cieszący się pięknem gór stracili życie, a w wielu wypadkach także swoje zdrowie - mówił.

- Patrzymy na świat i miliony głodujących: w krajach dotkniętych ubóstwem i w sytej Europie. Patrzymy na dzieci i osoby starsze, na uchodźców i tych, którzy przybyli do nas za chlebem. Ci wszyscy ludzie, wołający z głębi swojego cierpienia, nie powinni odchodzić od nas bez pokrzepienia - podkreślał hierarcha. Dodał, że dobro mnoży się w świecie, gdy dzielimy je z innymi. - Jak pisał ks. Jan Twardowski, "miłość nie umie rachować". Miłość nie kalkuluje, tylko oddaje się bez reszty - stwierdził.

Po Mszy św. bp Muskus pobłogosławił wieńce dożynkowe uwite z kłosów zbóż, ziół, kwiatów i owoców, i przyniesione na krakowskie Błonia.

Homilia bp. Damiana Muskusa:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6