Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie ponieważ kultura rozbrojenia poniosła porażkę, a wydatki na zbrojenia cały czas rosną.
Przypomina o tym abp Ivan Jurkovič, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie. Watykański dyplomata jest przekonany, że pielgrzymka Papieża Franciszka do Japonii będzie jednym wielkim wołaniem o pokój.
„Franciszek wielokrotnie apelował o podjęcie większych wysiłków na drodze rozbrojenia nuklearnego. Jego podróż do Japonii może się stać ważnym krokiem na drodze pełnego rozbrojenia. Papież postrzega ten kraj jako kluczowe miejsce upominania się o pokój” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Jurkovič.
"Historia ludzkości dzieli się na to, co było przed Hiroszimą i po zrzuceniu bomby atomowej. Z tego co wiem, Papież będzie się starał skupić uwagę świata na konieczności podjęcia większych starań na rzecz budowania pokoju i zaangażowania wszystkich na drodze całkowitego rozbrojenia nuklearnego – mówi papieskiej rozgłośni abp Jurkovič. – Wprawdzie istnieje już odpowiednia konwencja, którą poparła też Stolica Apostolska, jednak wielcy gracze, którzy posiadają arsenał nuklearny nie są nią zainteresowani. Trzeba rozbudzić większą świadomość w tym względzie. Myślę, że papieska podróż do Japonii ogromnie przyczyni się do uświadomienia wszystkim zagrożeń świata, w którym żyjemy i konieczności budowania dialogu oraz odważnego kroczenia drogą ku pełnemu rozbrojeniu".
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.