Wenezuela: przemoc i handel ludźmi

Dramat handlu ludźmi i przemocy w Wenezueli jest konsekwencją tego, że niektórzy zamiast myśleć o dobru ludzi, myślą o swoich interesach i gardzą godnością osoby – mówi ordynariusz San Cristóbal, odnosząc się do kryzysu jaki przeżywa ten kraj.

Bp Mario Moronta w wywiadzie dla Radia Watykańskiego z jednej strony zwraca uwagę, na ogromną wiarę ludzi. Pracę kolumbijskich i wenezuelskich duchownych i świeckich przyrównuje do cudu rozmnożenia chleba. Bez wytchnienia pomagają wszystkim potrzebującym i migrantom, których jest co raz więcej.

Z drugiej jednak strony, na przykład sytuacja na granicy Wenezueli z Kolumbią, która wynosi ponad 2 tys. kilometrów, jest katastrofalna. Odcinek ten jest w pewnym sensie ziemią niczyją, gdzie od lat swoje korzenie zapuszczają partyzanckie bojówki.

Mówi bp Mario Moronta:

“W strefie przygranicznej mamy problem obecności grup partyzanckich i band paramilitarnych, to one mają kontrolę nad terytorium. Na dodatek są chronieni przez jednostki rządowe. Zarówno wobec ludzi jak i Kościoła używają przemocy – stwierdził bp Moronta. - Księża i świeccy non stop dostają pogróżki. Grupy paramilitarne wprowadziły pewien rodzaj godziny policyjnej, aby pokazać, kto tu rządzi, ustalając, że Msze św., uroczystości i spotkania grup duszpasterskich mają się odbywać o określonych godzinach. Dochodzi do wielu morderstw, które dokonywane są w bestialski sposób. Podrzyna się gardła, obcina głowy a potem ciała wystawia na widok publiczny, aby przestraszyć ludzi. Dodatkowo spotyka się grupy mafijne, które mają związki nie tylko z przemytem narkotyków, ale także handlem ludźmi. Nie tylko na granicy z Kolumbią, czy Brazylią. Wiele kobiet i dziewczyn zostaje przerzuconych na Karaiby, do miejsc nazywanych rajem turystyki seksualnej. Dziewczynom zabiera się paszporty i stają się niewolnicami. Nie ma żadnego szacunku do godności osoby ludzkiej. A nasze władze nic z tym nie robią.”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7