Bp. Brendan Kelly: „jestem wstrząśniety atakiem na meczet”

W nocy z niedzieli na poniedziałek wandale zdemolowali meczet na przedmieściach Galway w Irlandii. Lokalny biskup, Brendan Kelly potępił agresję i zapewnił o solidarności ze społecznością muzułmańską. Miesiąc temu episkopat Irlandii wyraził zaniepokojenie wzrostem ksenofobii i nietolerancji w kraju.

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy wybili okna i zniszczyli drzwi do świątyni Masjid Maryam, ukradli także kamerę monitorującą. W wyniku agresji nikt nie ucierpiał. Biskup Galway Brendan Kelly stanowczo potępił akt wandalizmu popełniony przeciwko meczetowi.

„Podobnie jak wielu moich współobywateli z Galway, jestem przerażony i wstrząśnięty tą agresją” – powiedział bp. Kelly, który poinformował, że chce spotkać się z imamem meczetu, aby wyrazić swoją solidarność i oburzenie całej społeczności lokalnej w związku z tym, co się stało. „Jesteśmy solidarni z naszymi muzułmańskimi sąsiadami, a wraz z nimi odrzucamy podziały i nienawiść” – dodał.

„Proszę wszystkich ludzi dobrej woli, aby pamiętali w muzułmanach z Galway w swoich modlitwach oraz aby nadal prezentowali nasze piękne i przyjazne miasto w najlepszym możliwym świetle.” – apelował biskup Kelly.

To nie pierwszy raz kiedy doszło do agresji na meczet Masjid Maryam. Został on już raz zaatakowany dwa lata temu w czasie miesiąca Ramadan. Wówczas nieznani sprawcy rzucili kamieniem w okno, podczas gdy wierni byli zgromadzeni na modlitwie.

W oświadczeniu wydanym na niedawnym posiedzeniu plenarnym w Maynooth pod koniec czerwca, biskupi irlandzcy wyrazili zaniepokojenie wzrostem liczby przypadków rasizmu, ksenofobii i nietolerancji religijnej na wyspie, „popełnianymi – jak czytamy w tekście – czasami nawet przez tych, którzy uważają się za dobrych chrześcijan.”

Biskupi przypomnieli, że Irlandia „ma długą tradycję emigracji” i że dziś wielu imigrantów przybyło do kraju, aby uciec między innymi „przed prześladowaniami religijnymi”, biskupi zwrócili się zatem z apelem o „okazywanie szacunku każdej osobie bez wyjątku, i wyeliminowanie wszelkiego obraźliwego języka”.

«« | « | 1 | » | »»
 • różanka
  30.07.2019 22:18
  Liczba dobrych katolików w Irlandii uległa tak fatalnemu skurczeniu, że pozostali głównie "dobrzy chrześcijanie". A dyskryminacja tamtejszego Kościoła już osiągnęła takie status quo, że teraz jeszcze tylko muzułmanów jest sens bronić w razie sporadycznych incydentów.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9