Kraków: Niewidomi pojadą tandemami do Santiago de Compostela

Trzech niewidomych śmiałków wyruszy w czwartek tandemami z Krakowa do Santiago de Compostela. Wraz z dobrze widzącymi przewodnikami na rowerach przemierzą ponad 3,6 tys. km w 50 dni.

„Wszyscy dobrze wiedzą, że upał i zmęczenie będą największą trudnością tej wyprawy, jednak nikt nie nastawia się negatywnie” – powiedział PAP jeden z podróżników Jerzy Płonka, który jest też alpinistą. Oprócz niego w tandemach do Hiszpanii pojadą Waldemar Pęziak i Paweł Płonka.

Jak podkreślił Jerzy Płonka, udział w wyprawie będzie wyzwaniem, przygodą, ale i pielgrzymką. „Jedni jadą tam dla Boga, inni żeby zmierzyć się ze swoimi słabościami i udowodnić sobie, że są w stanie pokonać taki dystans” – mówił i dodał, że uczestnicy wyprawy udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych nawet wtedy, gdy jest się osobą niedowidzącą lub całkowicie pozbawioną wzroku.

Zapytany o przygotowania do wyjazdu powiedział, że uczestnicy mają mało czasu na treningi, ponieważ na co dzień pracują jako masażyści. Jeśli chodzi o logistykę, to wszystko jest dopinane na ostatni guzik – uczestnicy będą mieć zapewniony odpowiedni odpoczynek po całym dniu jazdy, noclegi i posiłki. Oprócz trzech głównych bohaterów w wyjeździe udział weźmie 11 osób niemających wad wzroku.

Płonka zwrócił uwagę, że podczas wycieczki każdy z uczestników będzie promował miasto Kraków, które jest partnerem projektu.

Rowerzyści rozpoczną podróż w czwartek na Rynku Głównym, pl. Wszystkich Święty lub pod Wawelem – ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Przemierzą 3,6 tys. km w 50 dni. Do Hiszpanii dotrą przez Słowację, Austrię, Włochy, Francję i Hiszpanię. Planują zwiedzić najciekawsze ich zdaniem miasta na trasie.

Wyprawę będzie można śledzić w mediach społecznościowych na profilach stowarzyszenia.

Santiago de Compostela na północnym zachodzie Hiszpanii jest celem pielgrzymów z całego świata. Zmierzają oni, by modlić się w katedrze Santiago de Compostela przy grobie św. Jakuba, jednego z 12 apostołów. Do hiszpańskiego miasta wiedzie szlak św. Jakuba – w rzeczywistości jest to zbiorowe określenie wszystkich szlaków (tzw. camino) pieszych, rowerowych, konnych wiodących z różnych zakątków Europy do grobu apostoła.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8