Jak prawdziwie się modlić? Co zrobić, by codzienność nie była banalna? Jak podjąć pielgrzymowanie ku głębi? Jak przeżyć ciemną noc? Odpowiedzi na te i podobne pytania można znaleźć na zajęciach powstającego na Solcu Carmelitanum.
Życie duchowe to proces, wyprawa w świat, by dopłynąć do celu. I studium ma pomóc ludziom określić się pod względem duchowym, tak, by zdecydowali się na coś jednego, co odpowiada im najbardziej, by być spójnym w życiu codziennym, by nie krążyć po różnych kościołach czy wspólnotach. Chodzi nam też o prezentację duchowości karmelitańskiej i pomoc w czytaniu mistyków - wyjaśnia o. Wojciech Ciak OCD, koordynator trzyletniego Studium Teologii Duchowości w Instytucie Duchowości "Carmelitanum", które od października rozpoczyna się na Solcu.
Głównymi tematami studium będą dzieła karmelitańskich świętych - św. Teresy od Jezusa, św. Jana od Krzyża i Małej Tereski. I - jak wskazuje o. Ciak - proponowane tematy są aktualne także w dzisiejszym świecie. - Współczesne nurty w Kościele mają dużo emocji i uczuć, co jest potrzebne i ważne szczególnie na początku drogi. Pojawia się jednak potrzeba syntezy i życia modlitwy, co jest trudne w świecie, gdzie jesteśmy bombardowania informacjami. I tu św. Teresa jest przykładem, że można sobie poradzić z rozkojarzeniami. Święty Jan od Krzyża z kolei przypomina, że jesteśmy wezwani do miłości oblubieńczej z Jezusem, a doświadczenie kryzysu nie jest po to, by nas doświadczyć, ale by nam dać nowe serce w miejsce starego z kamienia. Mała Tereska uczy nas przeżywać relację z Chrystusem pośród codzienności, wykonując - wydawałoby się - zwykłe czynności - mówi o. Ciak.
Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Zajęcia będą odbywać się we wtorki w karmelitańskim klasztorze na Solcu.Studium potrwa 3 lata i będzie koncentrować się na mądrości filozoficznej, teologicznej i mistycznej. - Mądrość filozoficzna ma odpowiedzieć na pytanie, jak odczytać filozofię, aby oprzeć się na właściwej antropologii człowieka i zwrócić się ku temu, co jest i prowadzi ku wieczności. Mądrość teologiczna podpowie, jak korzystać z depozytu magisterium Kościoła, aby w świetle Boga odczytać swoje życie duchowe i to, co dzieje się wokół nas. Mądrość mistyczna zaś wskaże na znaki i przejawy życia mistycznego, które są świadectwem, że istnieje bogata rzeczywistość Boga, i zarazem są czymś proroczym odnośnie do tego, do czego jesteśmy powołani - tłumaczy o. Ciak.
W pierwszym roku nauka obejmie doktrynę życia św. Teresy od Jezusa, wstęp do duchowości katolickiej, czyli mądrość filozoficzną, historię duchowości, świętych zakonu karmelitańskiego, zagadnienia prawosławia, judaizmu, pedagogikę modlitwy, wstęp do lektury Pisma Świętego, sztukę i sacrum na przykładzie św. Teresy od Jezusa i El Greco.
Jak wskazuje o. Ciak, wartością dodaną studium jest zawiązanie się wspólnoty i miejsca umocnienia dla uczestników. - Na zajęciach i poza nimi spotykają się osoby podobnie patrzące na rzeczywistość, nie po to, aby się zamknąć w sobie, ale po to, aby umocnić się w wierze i świadczyć o Jezusie w środowiskach, w których żyją - mówi.
Rok Święty to wyjątkowa okazja, by odbyć pielgrzymkę do Włoch.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.