Ukraina: powrót wizerunku Matki Boskiej Bołszowieckiej

W sanktuarium maryjnym w Bołszowcach w archidiecezji lwowskiej odbyło się uroczyste wprowadzenie kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Bołszowieckiej. To już kolejne wielowiekowe sanktuarium na Ukrainie, które odzyskuje swoją rangę, po zniszczeniach z okresu radzieckiego.

Bołszowiecki wizerunek Matki Boskiej pochodzi z XVI wieku. Przez stulecia znajdował się w karmelitańskim klasztorze w Bołszowcach niedaleko Stanisławowa. Kiedy po II wojnie światowej karmelici zmuszeni byli opuścić klasztor, zabrali ze sobą to co w kościele było najcenniejsze, m.in. cudowny wizerunek Bogarodzicy. Obecnie obraz znajduje się w karmelitańskim kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Staraniem metropolity lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego do Bołszowiec na Ukrainie powróciła dziś wierna kopia gdańskiego obrazu. Ojcowie karmelici opuszczając swój klasztor i sanktuarium zabrali ze sobą cudowny obraz – mówi abp Mieczysław Mokrzycki – ale pozwolili nam na zrobienie jego kopii. Wschodnim zwyczajem otarliśmy ją o obraz. Ten wizerunek jest szczególny. Wierni będą mogli teraz bardziej przeżyć spotkanie z Matką Boską, patrząc na Jej piękno”.

Dla wciąż odradzającego się na Ukrainie Kościoła katolickiego, sanktuarium w Bołszowcach, w którym dziś pracują franciszkanie konwentualni, stało się w ostatnich latach celem pieszych pielgrzymek, które zmierzają tutaj ze Lwowa, Tarnopola, Śniatynia i Kamionki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7