Afryka i Azja tracą księży na rzecz Ameryki, Europy i Oceanii – podał Centralny Urząd Statystyki Kościoła. Przeprowadzone badania odnoszą się do lat 1978 – 2017 i dotyczą tylko księży diecezjalnych.
Według opublikowanych danych największy spadek księży wyjeżdżających do pracy poza granice swojego kraju odnotowano w Europie, prawie 57, proc. oraz w Ameryce, niemal 56 proc. Natomiast liczba ta wzrosła w Afryce o ponad 360 proc. i w Azji o prawie 100 proc. Z wszystkich wyjeżdżających księży prawie połowa została przyjęta w diecezjach w Europie, a ponad 35 proc. w Ameryce.
Jak podaje Centralny Urząd Statystyki Kościoła, w najbliższych latach należy się spodziewać dalszych ruchów migracyjnych szczególnie do Europy i Ameryki, gdzie duchowieństwo się starzeje i powołań jest coraz mniej. Kapłani z Afryki i Azji, gdzie powołań przybywa, będą mogli wesprzeć lokalne wspólnoty na Starym Kontynencie i w Ameryce. Z drugiej jednak strony, biorąc pod uwagę dynamicznie rozwijający się Kościół szczególnie w Afryce, a co za tym idzie coraz większa potrzeba kapłanów, wyjazdy rodzimego duchowieństwa nie zawsze mogą się odbić pozytywnie na kondycji tamtejszych wspólnot kościelnych.
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).