Pielgrzymka grekokatolików na Jasną Górę

Z modlitwą przede wszystkim o pokój na Ukrainie przybyła na Jasną Górę pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Uczestniczą w niej głównie Ukraińcy, którzy czasowo lub na stałe przebywają w naszym kraju. Spotkanie jest kontynuacją wcześniejszych wspólnych modlitw, które miały miejsce w Sanktuarium w związku z jubileuszem 1000-lecia chrztu Rusi Kijowskiej w 1988 roku.

Izabela Tyras – Polska (Radio Jasna Góra)

Biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Włodzimierz Roman Juszczak podkreśla, że najważniejszą intencją jest błaganie o zaprzestanie wojny za wschodnią granicą: „Jest to problem, który dostrzegamy wszyscy i modlimy się, żeby to się skończyło, a ta wojna trwa już od wielu lat. Nam się wydaje, że to jest daleko, ale to są realia – zauważa bp Juszczak. - Ja byłem na Ukrainie, na cmentarzu łyczakowskim, gdzie jest kwatera, tych którzy zginęli podczas tej wojny. Tam po prostu zaczyna brakować miejsca. Spotkałem się z ludźmi, którzy utracili swoich ojców, mężów i synów. To są żywe tragedie, które dzisiaj tam się dzieją. Kiedyś na Ukrainie, przed kilkoma laty, nikt nie myślał o tym, że może być wojna. Wszystkim wydawało się, że pokój jest wartością, która jest i będzie. Okazało się, że nie jest to oczywiste”.

Bp Juszczak zapytany o istniejące wciąż rany między Polakami a Ukraińcami podkreśla, że konieczne jest stanięcie w prawdzie i wielka modlitwa razem nad mogiłami o pojednanie nas wszystkich.

Jasnogórska pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce jest także odpowiedzią na potrzebę duchowego wsparcia emigrantów z Ukrainy, których z roku na rok w naszym kraju przybywa. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat na terenie eparchii od Wisły na Zachód powstało 30 nowych wspólnot. W samym Wrocławiu na 650 tys. mieszkańców, 100 tys. to Ukraińcy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8