Pomoc Kościoła dla ludów tubylczych Ameryki Łacińskiej

W perspektywie przyszłego Synodu Biskupów oczy świata zwrócone są teraz szczególnie na region panamazoński – stwierdził podsekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Ks. Segundo Tejado Muñoz zaznaczył, że od wielu lat projekty pomocowe finansuje tam Fundacja Populorum Progressio, powołana do życia przez Papieża Jana Pawła II. Wśród nich wymienia się projekty dotyczące poprawy warunków sanitarnych, poprzez dzieła edukacyjne, aż po wsparcie małych przedsiębiorstw.

138 projektów rozwojowych w 17 krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów – to zasięg działalności zarysowany przez fundację podczas ostatniego spotkania w stolicy Kolumbii, w Bogocie. Nowe programy na rzecz najuboższych ludów przewidują wsparcie wzrostu produkcji rolnej i rzemieślniczej oraz obrotu handlowego, a także rozwój małych przedsiębiorstw. Chodzi również o stworzenie lub poprawę infrastruktury wodnej, kanalizacyjnej oraz energetycznej. Ważne jest także polepszenie standardów sanitarnych i edukacyjnych. Mówi ks. Segundo Tejado Muñoz.

“To kropla w morzu potrzeb. Nie jest możliwe, aby w ciągu 25 lat rozwiązać wszystkie problemy za pośrednictwem tych projektów – podkreślił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Muñoz. - Świadczy to jednak o wielkim znaczeniu, jakie od długiego czasu Ojciec Święty przywiązuje do tego regionu. Szczególnie teraz uwaga zwrócona jest w stronę Amazonii oraz całej Ameryki Południowej. Przy wyborze projektów mamy szeroki zakres zainteresowań. Fundacja zajmuje się przede wszystkim ludami tubylczymi, Afroamerykanami oraz mieszkańcami wiosek. Ta wrażliwość znajduje się u źródeł powstania fundacji i to określa cel jej działania.”

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7