W krajach misyjnych seminaria są pełne i potrzebują pomocy

Kościoły w krajach misyjnych zasadniczo nie doświadczają kryzysu powołań. Często możemy tam spotkać seminaria, w których jest po 200, 300 alumnów – przypomina ks. Guy Bognon, sekretarz generalny Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

Instytucja ta jest jednym z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych. Od 130 lat wspiera seminaria w krajach misyjnych, przede wszystkim w Afryce i Azji, gdzie powołań jest najwięcej.

Jak podkreśla pochodzący z Beninu ks. Bognon, liczne powołania kapłańskie są świadectwem żywotności Kościoła lokalnego. U nas ludzie nie ukrywają swej wiary, lecz ją praktykują, chodzą do kościoła, angażują się we wspólnotach i parafiach. Działające w takich warunkach duszpasterstwa powołaniowe przynoszą obfite owoce. Seminaria są pełne, ale potrzebują pomocy – mówi ks. Bognon.

“Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła na różne sposoby wspiera seminaria w krajach misyjnych. Przede wszystkim co roku przesyłamy seminariom tak zwaną pomoc zwyczajną, czyli opłacamy profesorów i innych formatorów w seminariach. Ponadto udzielamy też wsparcia jednorazowego, w formie nadzwyczajnej, na przykład na rozbudowę seminarium, na budowę kaplicy, sali wykładowej czy biblioteki – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Bognon. – Odpowiadamy też na inne sygnalizowane nam potrzeby seminariów. Zajmujemy się również wykształceniem formatorów. Przydzielamy stypendia dla kapłanów, którzy w konkretnych diecezjach zostali przeznaczeni do pracy w seminarium. Dbamy też o stałą formację profesorów, o to, by uzupełniali swą wiedzę, ale też, by między sobą dzielili się swymi doświadczeniami w tej wspólnej misji. Co roku organizujemy dla nich spotkania w jednym z krajów misyjnych. Wspieramy te spotkania finansowo, ale też sami w nich uczestniczymy, aby wiedzieć, jak ich wspomagać.”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8