Izraelski Sąd Najwyższy odrzucił apelację złożoną przez Patriarchat greckoprawosławny w Jerozolimie domagający się wstrzymania sprzedaży trzech budynków należących do patriarchatu, a znajdujących się na terenie starego miasta. Budynki zakupiła żydowska organizacja Ateret Cohanim.
Zdaniem przywódców wspólnot chrześcijańskich w Jerozolimie w ten sposób zostaje pogwałcona integralność Świętego Miasta.
W uzasadnieniu wyroku czytamy, że własność patriarchatu grecko-prawosławnego została legalnie zakupiona przez pośredników z zagranicy reprezentujących żydowską organizację. W ten sposób utrzymano wyrok wydany dwa lata temu przez Sąd Rejonowy Jerozolimy. Dwa z trzech sprzedanych budynków znajdują się w dzielnicy chrześcijańskiej. Do transakcji doszło w 2004 r., co wywołało oburzenie i protesty ze strony członków grecko-prawosławnej Cerkwi.
Przypomnijmy, że w 2017 r. po pierwszym wyroku dotyczącym sprzedaży własności patriarchatu grecko-prawosławnego przywódcy wspólnot chrześcijańskich w Jerozolimie, w tym łaciński patriarcha abp Pierbattista Pizzaballa, podpisali dokument, w którym potępiono systematyczne próby pogwałcenia integralności Świętego Miasta oraz osłabiania obecności chrześcijan w Ziemi Świętej.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).