W opinii hierarchów uznanie Jerozolimy na stolicę Izraela może doprowadzić do eskalacji konfliktu.
Zwierzchnicy wspólnot chrześcijańskich w Ziemi Świętej wspólnie zareagowali na decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych o przeniesieniu amerykańskiej ambasady do Jerozolimy i faktycznym uznaniu tego miasta za stolicę Izraela. W liście do Donalda Trumpa przypominają oni o szczególnym znaczeniu Jerozolimy dla wszystkich religii monoteistycznych.
Zwierzchnicy wspólnot chrześcijańskich w Ziemi Świętej, zarówno katoliccy, jak i prawosławni i protestanccy, wystosowali wspólny list do prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda J. Trumpa. Piszą w nim o szczególnym statusie Jerozolimy, miasta tak ważnego dla trzech religii monoteistycznych. Choć Jerozolima jest określana miastem pokoju, to niestety staje się ona coraz częściej miejscem nowych konfliktów i cierpienia jej mieszkańców.
Na wstępie listu pasterze Kościoła w Ziemi Świętej przypominają rozmowy w Camp David w 2000 roku, które podtrzymały międzynarodowy status Jerozolimy. Jednocześnie wyrażają zaniepokojenie możliwością uznania Świętego Miasta za stolicę państwa Izrael i przeniesieniem tam amerykańskiej ambasady. W opinii hierarchów takie postępowanie może doprowadzić do wzmożonego napięcia, nienawiści, konfliktów i cierpienia zarówno w samej Jerozolimie, jak i w całej Ziemi Świętej. Takie działanie oddali proces pokojowego zakończenia konfliktu na Bliskim Wschodzie.
Na zakończenie listu hierarchowie zwracają się do prezydenta Trumpa z prośbą o zachowanie dotychczasowego międzynarodowego statusu Świętego Miasta i niepozbawianie Jerozolimy pokoju w tym szczególnym okresie jakim jest Boże Narodzenie.
Przeczytaj też: Jerozolima: święte miasto trzech religii
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.