Abp Jędraszewski w Piekarach: Miłość do Matki-Kościoła i prawda o Jej dzieciach

O miłości i wdzięczności do Matki-Kościoła mówił w homilii w Piekarach Śl. abp Marek Jędraszewski. - O matce nigdy źle. Natomiast o jej dzieciach, gdy trzeba, trudną i bolesną prawdę należy odsłaniać - powiedział. Tysiące mężczyzn przerywało mu oklaskami.

Niejeden zastanawiał się, jak wierni przyjmą słowa homilii arcybiskupa w sytuacji, gdy cała Polska - ludzie wierzący i niewierzący - jest wstrząśnięta z powodu grzechów dokonanych przez niektórych księży. Tymczasem tysiące twardych Ślązaków - uczestników pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Matki Boskiej Piekarskiej - przyjęło słowa metropolity z Krakowa bardzo dobrze.

- Zważywszy na pewne obiektywne fakty, wszyscy czujemy się zawstydzeni i upokorzeni z powodu postępowania tych osób duchownych, które sprzeniewierzyły się swemu kapłańskiemu lub zakonnemu powołaniu. Jednakże mówienie, że cały Kościół jest zły, jest po prostu nieprawdą - powiedział abp Jędraszewski. W tym momencie tysiące mężczyzn, którzy go słuchali, przerwało mu długimi oklaskami. Później te oklaski wybrzmiewały w czasie jego homilii jeszcze wielokrotnie.

Kłamliwe uogólnienia

Tymczasem abp Jędraszewski kontynuował, że mówienie, że cały Kościół jest zły, jest wielką krzywdą wyrządzaną ogromnej większości wspaniałych i gorliwych kapłanów. W tym miejscu znów przerwały mu oklaski świeckich, wierzących mężczyzn. - Ojciec Święty emeryt Benedykt XVI pisze nawet, że takie kłamliwe uogólnianie jest dziełem złego ducha - wskazał arcybiskup.

Mówił, że obiektywnie i bezstronnie rzecz biorąc, w Kościele dzieje się bardzo wiele dobra. I znów zacytował Benedykta XVI: - Jest tak przede wszystkim dlatego, że „Kościół Boży także dzisiaj jest właśnie narzędziem, za pomocą którego Bóg nas zbawia. Bardzo ważne jest przeciwstawianie kłamstwom i półprawdom diabła pełnej prawdy: Tak, w Kościele jest grzech i zło. Ale także dzisiaj jest święty Kościół, który jest niezniszczalny” - stwierdził.

O matce nigdy źle

Abp Jędraszewski mówił tysiącom słuchających go mężczyzn, że dla Chrystusa Kościół jest Oblubienicą, natomiast dla nas – Matką.

- Jest Matką naszą, ponieważ w chwili chrztu świętego zrodził nas do życia wiecznego. To on dał nam łaskę wiary. To on uczy nas wzrastania w miłości do Boga i do bliźniego. To on umacnia w nas nadzieję znalezienia się ostatecznie i na wieczność całą w niebiańskim Jeruzalem. To wszystko sprawia, że o Kościele winniśmy myśleć ze czcią: właśnie tak, jak o Matce, mimo że jest on złożony także z ludzi grzesznych - powiedział.

Przypomniał dawną prawdę: „O matce nigdy źle”. - Natomiast o jej dzieciach, gdy trzeba, trudną i bolesną prawdę należy odsłaniać. Czynimy to tylko i wyłącznie po to, aby dzieci, które ją, świętą Matkę Kościół, tak boleśnie swą niewiernością dotknęły, mogły przejrzeć, nawrócić się, na ile się da wynagrodzić za wyrządzone krzywdy, odpokutować… Tutaj też, w Piekarach, postanówmy sobie, aby brać przykład z papieża Benedykta XVI i umieć cieszyć się i radować z każdego dobra, które dzieje się w Kościele. By umieć cieszyć się również z tej pielgrzymki i dziękować Matce Bożej za to, że nas tu dzisiaj do siebie zaprosiła, tu zgromadziła i za swoją przyczyną pozwoliła wielbić Boga - powiedział.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że tegoroczna pielgrzymka mężczyzn odbywa się 26 maja - w Dzień Matki. Mówił o miłości do Maryi, która jest naszą Matką, oraz do miłości do naszych ziemskich matek.

- Prawda o miłości do naszych matek odnosi się także do waszych żon, które są matkami waszych dzieci. Waszym świętym obowiązkiem jako ojców jest uczenie waszych dzieci tego, by umiały kochać, szanować i czcić swoje matki - powiedział. I dodał: - Drodzy mężczyźni i młodzieńcy! Pozwólcie, że zwrócę się do was z gorącym apelem: często rozważajcie słowo, które skierował do nas Pan Bóg w IV Przykazaniu, mówiąc: „Czcij matkę swoją!”. Właśnie tak, a nie inaczej: „czcij!”.

Arcybiskup Jędraszewski wskazał, że słowo „czcij!” z IV przykazania Dekalogu wpisana jest także... miłość do ojczyzny. - Ona również jest naszą matką - powiedział. Dodał, że miłość do niej bywa niełatwa, ale jest konieczna. W tym kontekście przypomniał powstania śląskie i fakt, że w tym roku mija 100. lat od pierwszego z nich.

Mateusz Kornas /Radio eM Relacja Radia eM z pielgrzymki mężczyzn

Obecność metropolity krakowskiego w Piekarach to tradycja od czasów, gdy na stolicy arcybiskupiej w Krakowie zasiadał Karol Wojtyła.

Przeczytaj pełny tekst homilii abp. Jędraszewskiego: Kościół niezniszczalny

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10