Przewodniczący KEP: Dziękuję Tomaszowi Sekielskiemu

Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi - oświadczył abp Stanisław Gądecki w przekazanym KAI oświadczeniu. W związku z dzisiejsza premierą filmu pt. "Tylko nie mów nikomu" przewodniczący KEP wyraził pewność, że obraz "przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele".

Publikujemy treść oświadczenia:

Drodzy Państwo,

Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi. W przeważającej części tenor tego filmu zgadza się z moimi doświadczeniami, jakie wyniosłem z wielu rozmów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi. Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania przedwczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka.

W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali.

Z pewnością także ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele. Niektóre sprawy ukazane w filmie były już znane, inne nieznane. Te znane trzeba raz jeszcze dokładnie przeanalizować, w przypadku nieznanych należy rozpocząć procesy tak, aby dobro pokrzywdzonych było chronione przede wszystkim i nade wszystko.

Abp Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Katolik k
  14.05.2019 21:21
  a licznik bije i czuc gniew jak rosnie.Ostatnio tak bil gdy rodzila sie Solidarnosc.
 • war
  14.05.2019 23:16
  Cóż, czystość intencji ocenimy nie po słowach a po czynach: jakie konsekwencje poniosą nie tylko księża pedofile, ale, przede wszystkim, kryjący ich przełożeni - zło ich działań jest co najmniej tak samo wielkie, jeśli nie większe.
 • mark
  16.05.2019 22:10
  DZiekuje..a cos robi w tym kierunku zeby następnego reportażu nie było za rok?? Nic nie robi..szkoda ze jeszcze przed tym redaktorem na kolana nie pada !
 • polak
  26.05.2019 06:01
  Za ten stan Kościoła jesteśmy po części i my wszyscy winni ponieważ skrzywdzone dziecko bało mówić się o tym w domu gdyż rodzice nie chcieli tego słuchać i udawali że nic się nie dzieje potrzebna jest zmiana świadomości zarówno księży i całego społeczeństwa aby zwalczyć tę chorobę przy bezwzględnym karaniu przestępców w sutannach
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6