Mowa o Afryka. Tak wynika z długofalowych danych statystycznych opublikowanych w watykańskim dzienniku L’Osservatore Romano.
Obejmują one lata 2010-2017. W tym okresie liczba katolików wzrosła na tym kontynencie o 26 proc., kapłanów o 24 proc., a zakonnic o 11 proc.
Katolików przybywa też w Oceanii (o 12 proc.) i Azji (o 9 proc.). Natomiast w Europie i obu Amerykach obserwuje się stagnację. Tym niemniej ogólnoświatowa liczba wiernych wzrosła w tym okresie o niemal 10 proc., z 1 196 mln do 1 313 mln.
Negatywne tendencje odnotowuje się natomiast ostatnio w powołaniach kapłańskich. W latach 2010-2014 liczba neoprezbiterów wzrastała, natomiast w ostatnich latach znów zaczęła spadać. Podobną dynamikę widać również w seminariach. W roku 2010 nastąpił szczytowy wzrost liczby seminarzystów, których było wówczas 120 tys., natomiast w r. 2017 pozostało ich 115 tys. Warto pamiętać, że w latach 2009-2010 z inicjatywy Benedykta XVI Kościół przeżywał Rok Kapłański. Odnotowana w tym okresie pozytywna dynamika wzrostu powołań może się więc wiązać z tym wydarzeniem.
W Kościele ubywa też sióstr zakonnych. Ich liczba w badanym okresie spadła o 10 proc. do niemal 650 tys. Największe ubytki, o 30 proc., odnotowano w Europie i Oceanii. Zakonnic przybywa natomiast w Afryce i Azji.
Rozwijają się jednak inne formy zaangażowania w apostolstwo Kościoła. O 18 proc. wzrosła liczba diakonów stałych. Jest ich obecnie niemal 47 tys. Więcej jest też misjonarzy świeckich: 355 tys. (wzrost o 6 proc.). Kościół ma też 3,1 mln katechetów. Ubywa ich w Europie i Ameryce, przybywa natomiast w Afryce i Azji.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.