Abp Martin: Kościół musi się zmienić

Kościół w Irlandii musi się zmienić, jeśli chce przetrwać – uważa abp Diarmuid Martin. Na rozpoczęcie ostatniego roku urzędowania dziennik The Irish Times przeprowadził z nim obszerny wywiad o stanie Kościoła w tym kraju.

Ten wieloletni watykański dyplomata od 15 lat stoi na czele dublińskiej archidiecStan irlandzkiego Kościoła abp Martin ocenia negatywnie i to nie tylko ze względu na skandale nadużyć.ezji. Z tej racji odegrał kluczową rolę w kształtowaniu współczesnego katolicyzmu w Irlandii. Za rok skończy 75 lat i zgodnie z wymogami prawa kanonicznego złoży rezygnację z pełnionego urzędu. 

Od kilkudziesięciu lat Kościół nie potrafi nawiązać relacji z nowymi pokoleniami. W konsekwencji trzon wiernych stanowią ludzie powyżej 45 roku życia. Zaniedbano też wychowanie elit intelektualnych, które potrafiłyby podjąć dialog z różnymi nurtami irlandzkiej kultury. Kościołowi nie udało się zaradzić kryzysowi powołań. W konsekwencji w całej diecezji dublińskiej jest mniej młodych kapłanów niż młodych ministrów w irlandzkim rządzie – przyznaje stołeczny arcybiskup.

Były watykański dyplomata odwołał się do swych międzynarodowych doświadczeń. Przypomniał, że również w innych krajach Kościół napotykał poważne trudności, a jednak potrafił je przezwyciężyć i wejść na drogę rozwoju. Jest to więc możliwe również w Irlandii, ale Kościół musi się zmienić, musi na nowo wymyślić swoją przyszłość.

Stołeczny arcybiskup z całą stanowczością odrzuca jednak model reformy, który proponują irlandzcy tradycjonaliści. Abp Martin nie przebiera w słowach. Porównuje ich wręcz do Wladimira Putina i podkreśla, że powrót do tego, co było kiedyś, nie jest rozwiązaniem. Nie przekonuje go również opcja przypisywana Benedyktowi XVI, czyli koncepcja małej reszty, wyraźnie odcinającej się od świata wspólnoty wiernych.

Jego receptą na odrodzenie Kościoła jest budowanie mostów. „Musimy budować społeczeństwo oparte na dialogu, poszanowaniu, zrozumieniu różnic. Musimy zrozumieć różnice i ludzie muszą zrozumieć, że Kościół będzie inny” – mówi abp Martin. Jego zdaniem przesłanie Jezusa powinno inspirować ludzi do refleksji i poszukiwania wartości. A wszystko to powinno się odbywać w kulturze dialogu, a nie wrogości – dodaje arcybiskup Dublina.

Nie ukrywa on również żalu z powodu opozycji, jaką napotkał w irlandzkim Kościele. Jest mu przykro, że jest postrzegany jako ten, kto potrafi tylko krytykować. Zauważa, że Franciszek posuwa się o wiele dalej w krytyce Kościoła. Gdybym ja mówił to, co Papież powiedział w Dublinie, to by mnie rozszarpali – żali się abp Martin.

«« | « | 1 | » | »»
 • Czloax
  25.04.2019 22:54
  Zmienić? Może jakieś konkrety?
 • Krzysztof
  26.04.2019 06:34
  Wieczne "dialogowanie", wzajemne poszanowanie, ubogacanie i poznawanie. Cóż za bzdety... Czy tego chciał nasz Pan? Czy raczej nakazywał nauczać Ewangelii i chrzcić w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego? Ci wstrętni, modlący się, uczestniczacy co niedziela we Mszy świętej i spowiadający się "tradycjonalisci" to chyba ostatnie owieczki irlandzkiego Kościola, wiec moze nieco więcej szacunku, arcybiskupie.
 • Krzysztof
  26.04.2019 06:38
  Sam mieszkalem w Irlandii 9 lat. Niedaleko Cork na poludniu kraju. Piękne, całkowicie puste koscioly i katedry. Na niedzielnych Mszach sw. garstka starszych kobiet. Dramat. Zaś u znienawidzonych przez hierarchę "tradycjonalistow" kościoły pelne. Vide Kościół Our Lady Of Rosary w Cork, prowadzony prez Bractwo sw. Piusa X. Komu zatem wierzyc? Za kim podążać? Gdzie jest żywa wiara?
 • Marian
  26.04.2019 11:00
  Niech Ks abp Martin pierwsze buduje most z Bogiem i łączy ludzi z Jezusem, i nie przeszkadza i krytykuje tych, którzy pragną chwały Bożej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9