Tysiące wiernych na mszy w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Tysiące wiernych przybyło w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego na mszę na placu Świętego Piotra w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka. W południe papież wygłosił wielkanocne orędzie.

Plac przed bazyliką watykańską został udekorowany 55 tysiącami kwiatów i roślin. W "ogrodzie", w jaki się zamienił, są tulipany w kilku kolorach, narcyzy, hiacynty i róże z Holandii. Ogrodnicy z tego kraju ozdobili plac już po raz 33. Ołtarz udekorowano zaś 300 białymi japońskimi orchideami, przywiezionymi ze Słowenii.

Podobnie jak w czasie wszystkich uroczystości świątecznych w Watykanie, obowiązują tam nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Wierni zostali poddani dokładnym kontrolom. W długich kolejkach do wejścia na plac, wierni stali od wczesnego ranka.Transmisja z wydarzenia

Vatican News Pope Francis - Easter Sunday - Mass of the day 2019-04-21

Podczas Mszy nie było homilii. W południe z balkonu bazyliki św. Piotra papież wygłosił wielkanocne orędzie poświęcone sytuacji na świecie oraz udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, miastu i światu. Zwracając się w południe do tysięcy wiernych z balkonu bazyliki świętego Piotra w Watykanie, papież powiedział: "Chrystus żyje i trwa z nami. Ukazuje On światło swojego oblicza zmartwychwstałego i nie opuszcza tych, którzy przeżywają trudne doświadczenia, cierpienie i żałobę".

"Niech On, żyjący, będzie nadzieją dla umiłowanego narodu syryjskiego, ofiary przeciągającego się konfliktu, grożącego nam, że będziemy coraz bardziej zrezygnowani, a nawet obojętni" - mówił Franciszek.

Dodał następnie: "Nadeszła natomiast chwila, by ponowić starania o rozwiązanie polityczne, które odpowiadałoby słusznym dążeniom do wolności, pokoju i sprawiedliwości, które zmierzyłoby się z kryzysem humanitarnym i sprzyjało bezpiecznemu powrotowi osób wysiedlonych, a także tych, które schroniły się w krajach sąsiadujących, zwłaszcza w Libanie i w Jordanii".

Papież wskazywał: "Wielkanoc prowadzi nas do skierowania spojrzenia na Bliski Wschód, rozdarty nieustannymi podziałami i napięciami. Niech chrześcijanie w tym regionie nie przestają być z cierpliwą wytrwałością świadkami zmartwychwstałego Pana i zwycięstwa życia nad śmiercią".

"Szczególną myśl - dodał - kieruję do mieszkańców Jemenu, a zwłaszcza do dzieci, wyczerpanych głodem i wojną. Niech światło wielkanocne oświeci wszystkich rządzących oraz narody Bliskiego Wschodu, począwszy od Izraelczyków i Palestyńczyków, i pobudzi ich do ulżenia wielu cierpieniom oraz dążenia ku przyszłości pokoju i stabilności".

Papież mówił też o nasilającym się ponownie konflikcie w Libii: "Niech broń przestanie zraszać krwią Libię, gdzie w minionych tygodniach ponownie umierają bezbronne osoby, a wiele rodzin jest zmuszonych do opuszczenia swoich domów". Apelował do stron konfliktu, by "wybrały dialog, a nie prześladowanie, unikając ponownego otwarcia ran dekady konfliktów i niestabilności politycznej".

Modlił się również o "pocieszenie" dla mieszkańców wschodnich regionów Ukrainy, którzy - jak zaznaczył - "nadal cierpią z powodu ciągle trwającego konfliktu". "Niech Pan zachęca do inicjatyw humanitarnych i mających na celu osiągnięcie trwałego pokoju" - dodał.

W orędziu transmitowanym na cały świat Franciszek prosił o pokój dla krajów Afryki, gdzie mają miejsce "napięcia społeczne, konflikty, a niekiedy brutalne ekstremizmy". "Niech radość Zmartwychwstania napełni serca osób na kontynencie amerykańskim, cierpiących z powodu następstw trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej. Myślę szczególnie o narodzie wenezuelskim: o wielu ludziach pozbawionych, z powodu kryzysu, który trwa i się pogłębia, minimalnych warunków niezbędnych do godnego i bezpiecznego życia" - mówił papież. Apelował też o położenie kresu niesprawiedliwościom społecznym, nadużyciom i przemocy w Wenezueli oraz udzielenie ludności niezbędnej pomocy.

Wzywał wierzących, by w obliczu cierpień na świecie nie byli zimni i obojętni; by byli "budowniczymi mostów, a nie murów". Apelował do przywódców narodów o pracę na rzecz zakończenia wyścigu zbrojeń i rozprzestrzeniania broni. "Niech Zmartwychwstały, który otworzył na oścież bramy grobu, otwiera nasze serca na potrzeby cierpiących biedę, bezbronnych, ubogich, bezrobotnych, usuniętych na margines, osób pukających do naszych drzwi w poszukiwaniu chleba, schronienia i uznania swej godności" - wzywał papież.

Po wygłoszeniu orędzia udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

Następnie Franciszek mówił o serii niedzielnych zamachów na Sri Lance. "Przyjąłem ze smutkiem wiadomość o ciężkich zamachach, które właśnie dzisiaj, w dniu Wielkanocy, przyniosły żałobę i ból w niektórych kościołach i innych miejscach zgromadzeń na Sri Lance" - podkreślił.

"Pragnę wyrazić mą serdeczną bliskość ze wspólnotą chrześcijańską, zaatakowaną w chwili, gdy była zgromadzona na modlitwie i ze wszystkimi ofiarami tej tak okrutnej przemocy" - mówił papież.

"Zawierzam Panu wszystkich, którzy tragicznie zginęli i modlę się za rannych i wszystkich tych, którzy cierpią z powodu tego dramatycznego wydarzenia" - oświadczył Franciszek.

Składając życzenia wielkanocne wiernym, przypomniał, że 70 lat temu, w Wielkanoc 1949 roku papież Pius XII po raz pierwszy przemawiał w telewizji. Zwrócił się wówczas do widzów francuskiej telewizji. "Ta rocznica jest dla mnie okazją do tego, by zachęcić wspólnoty chrześcijańskie, by korzystały ze wszystkich narzędzi, jakie technika oddaje do dyspozycji, by głosić dobrą nowinę o zmartwychwstałym Chrystusie" - powiedział Franciszek.

Wcześniej papież odprawił mszę na placu świętego Piotra, udekorowanym 55 tysiącami kwiatów. Po mszy długo jeździł papamobile, pozdrawiając tysiące wiernych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10