„Z wielkim bólem przyjęliśmy informację o tragicznych wydarzeniach w Paryżu i od razu rozpoczęliśmy naszą modlitwę w intencji narodu francuskiego, za paryżan, za tych którzy wciąż ratują katedrę” – powiedział przeor Jasnej Góry.
Przypomniał, że od kilku miesięcy w sercu Kościoła we Francji jest kopia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Została umieszczona wraz z relikwiami św. Jana Pawła II w kaplicy polskiej, pierwszej narodowej kaplicy w Notre-Dame. Według doniesień zarówno ikonę, jak i relikwie udało się uratować.
O. Marian Waligóra zauważył, że paryska katedra jest pod wezwaniem Matki Bożej i obecność tam Wizerunku Królowej Polski to wielki zaszczyt: „To wielka duma dla nas, że w sercu Francji jest obecna kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej, tym bardziej, że związane to jest ze stuleciem odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Przy całej tej tragedii Bogu niech będą dzięki, że te święte znaki Bożej obecności zostały ocalone. Mamy nadzieję, że w odnowionej katedrze będą dalej miejscem do duchowej reflekscji”.
W czasie Apelu Jasnogórskiego abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zawierzył Matce Bożej Europę. „Prośmy Matkę Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, aby ogień miłości panował wśród ludzi a oddalał nienawiść i wszelką przemoc”.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).