Papież: "Ojcze nasz" to modlitwa odważna, wojownicza

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej zachęcał Polaków, by od świętego Józefa uczyli się zawierzenia Bogu, pokory, odwagi i posłuszeństwa. Mówił, że wzorem jest jego troska o Świętą Rodzinę.

Zwracając się do Polaków obecnych na audiencji na placu Świętego Piotra, Franciszek nawiązał do obchodzonej we wtorek uroczystości świętego Józefa.

"Jego troska o Świętą Rodzinę jest dla nas wymownym wzorem. Jak on troszczmy się z miłością o Pana Jezusa, gdy przyjmujemy Go w Eucharystii, kiedy do nas mówi. Z taką samą miłością zwracajmy się do Maryi, prosząc o wsparcie i dobrą radę w codziennym życiu" - wskazał papież.

"Uczmy się od świętego Józefa zawierzenia Bogu, pokory, odwagi i posłuszeństwa" - zachęcał.

W kolejnej katechezie na temat modlitwy "Ojcze nasz" Franciszek analizował jej słowa "bądź wola Twoja". "Modląc się nie jesteśmy zachęcani do usłużnego schylenia głowy, jakbyśmy byli niewolnikami, nie! +Ojcze nasz+ to modlitwa dzieci, które znają serce swego ojca i są pewne jego planu miłości" - zaznaczył.

"Bieda nam, jeśli wymawiając te słowa, wzruszylibyśmy ramionami na znak rezygnacji wobec losu, który nam nie sprzyja i którego nie możemy zmienić. Przeciwnie, to modlitwa pełna żarliwego zaufania do Boga, który chce naszego dobra, życia, zbawienia" - wyjaśnił Franciszek.

Podkreślił, że jest to "modlitwa odważna, także wojownicza, bo na świecie jest bardzo wiele sytuacji, które nie są zgodne z planem Bożym". Jak dodał, są to wojny, nadużycia, wyzysk.

Papież wskazał, że możemy powiedzieć: "błagamy Cię, bądź wola Twoja, Panie, zmień plany świata, przekuj miecze na lemiesze, a włócznie na sierpy; niech nikt nie uczy się sztuki wojennej".

Na zakończenie audiencji Franciszek zapewnił o swym bólu i bliskości ludność Mozambiku, Zimbabwe i Malawi, która ucierpiała w wyniku powodzi. Zginęły tam setki osób.

«« | « | 1 | » | »»
 • tomaszl
  20.03.2019 11:36
  "Bądź wola Twoja" to są jedne z najtrudniejszych słów z jakiejkolwiek modlitwy. Zresztą cała modlitwa Ojcze nasz jest w sumie największym wyzwaniem dla każdego z nas, katolików.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9