Papież: Polityka jest szlachetną formą miłości

Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Brazylii w Środę Popielcową rusza w tym kraju tradycyjna „Kampania Braterstwa”. Jej tegoroczny temat brzmi: „Braterstwo i polityka społeczna”. Mottem wydarzenia są słowa: „Będziesz wyzwolony przez prawo i sprawiedliwość” (Iz 1, 27).

Papież Franciszek skierował do uczestników kampanii specjalne przesłanie. Podkreśla w nim szerokie spojrzenie brazylijskich chrześcijan poszukujących bardziej aktywnych form uczestnictwa w życiu społecznym oraz wyrazu konkretnej miłości bliźniego w procesie budowania kultury braterskiej opartej na prawie i sprawiedliwości. Zauważa, że chrześcijanie mają być w życiu publicznym niczym zaczyn w cieście, aby budować ziemską rzeczywistość zgodnie z planem Boga. Franciszek przywołuje też stwierdzenie Piusa XII, który nazywał politykę „szlachetną formą miłości”. Przypomniał również swoje słowa zawarte w orędziu do Konferencji Biskupów Latynoamerykańskich niespełna dwa lata temu.

Ojciec Święty wskazuje, że ci, którzy formalnie oddają się polityce powinni z pasją angażować się w służbę narodom, współodczuwać głęboko ich etos i kulturę, być solidarni w ich cierpieniach i nadziejach. Podkreśla, że politycy powinni stawiać dobro wspólne ponad interesami prywatnymi, nie mogą uzależniać się od potentatów finansowych oraz medialnych. „Trzeba, aby byli kompetentni oraz cierpliwi wobec złożonych problemów, gotowi do słuchania i uczenia się w demokratycznym dialogu, łącząc dążenie do sprawiedliwości z miłosierdziem i pojednaniem” – pisze Ojciec Święty w swym przesłaniu.

Franciszek życzy wszystkim, aby wielkopostna droga nawrócenia, podejmowana w świetle założeń tegorocznej „Kampanii Braterstwa” pomogła wszystkim chrześcijanom otworzyć oczy i serca na najbardziej potrzebujących w ciele Chrystusa, który czeka na bycie rozpoznanym oraz otoczonym troską.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAPIEŻ, ŚWIAT

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9