Kościół wdraża kolejne standardy w walce z nadużyciami

Na zakończenie kościelnego szczytu na temat ochrony nieletnich Watykan przedstawił konkretne inicjatywy, które mają pomóc wyeliminować wszelkie formy przemocy i nadużyć wobec dzieci i młodzieży.

Pierwszą z inicjatyw jest wydanie przez Papieża Franciszka motu proprio „na temat ochrony dzieci i osób bezbronnych”. Ma to wzmocnić prewencję i postawić tamę nadużyciom w Kurii Rzymskiej i Państwie Mieście Watykan. Papieski dokument towarzyszyć będzie nowym normom prawnym w tej sprawie.

Ponadto Kongregacja Nauki Wiary opublikuje specjalne vademecum dla biskupów świata, które pozwoli im lepiej zrozumieć ich obowiązki i zadania w tej kwestii.

Powołane zostaną także specjalne „task forces”, czyli mobilne zespoły ekspertów, które będą wspierać poszczególne episkopaty i diecezje w ich walce z nadużyciami.

Pierwsze spotkanie zespołu mającego jak najszybciej wprowadzić w życie te wytyczne odbędzie się już jutro. Weźmie w nim udział Komitet Organizacyjny watykańskiego szczytu oraz przedstawiciele Kurii Rzymskiej, którzy brali w nim udział.

Prezentując te inicjatywy, o. Federico Lombardi SJ, który był koordynatorem szczytu, podkreślił, że wciąż aktualne pozostają słowa Jana Pawła II, które wyrażają zaangażowanie całego Kościoła: „Ludzie muszą wiedzieć, że w kapłaństwie i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy mogliby wyrządzić krzywdę dzieciom”. „Absolutnie pragniemy, by wszelkie działania duszpasterskie Kościoła katolickiego a także miejsca, w których są one realizowane były w pełni bezpieczne dla nieletnich” – podkreślił o. Lombardi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9