Na zakończenie kościelnego szczytu na temat ochrony nieletnich Watykan przedstawił konkretne inicjatywy, które mają pomóc wyeliminować wszelkie formy przemocy i nadużyć wobec dzieci i młodzieży.
Pierwszą z inicjatyw jest wydanie przez Papieża Franciszka motu proprio „na temat ochrony dzieci i osób bezbronnych”. Ma to wzmocnić prewencję i postawić tamę nadużyciom w Kurii Rzymskiej i Państwie Mieście Watykan. Papieski dokument towarzyszyć będzie nowym normom prawnym w tej sprawie.
Ponadto Kongregacja Nauki Wiary opublikuje specjalne vademecum dla biskupów świata, które pozwoli im lepiej zrozumieć ich obowiązki i zadania w tej kwestii.
Powołane zostaną także specjalne „task forces”, czyli mobilne zespoły ekspertów, które będą wspierać poszczególne episkopaty i diecezje w ich walce z nadużyciami.
Pierwsze spotkanie zespołu mającego jak najszybciej wprowadzić w życie te wytyczne odbędzie się już jutro. Weźmie w nim udział Komitet Organizacyjny watykańskiego szczytu oraz przedstawiciele Kurii Rzymskiej, którzy brali w nim udział.
Prezentując te inicjatywy, o. Federico Lombardi SJ, który był koordynatorem szczytu, podkreślił, że wciąż aktualne pozostają słowa Jana Pawła II, które wyrażają zaangażowanie całego Kościoła: „Ludzie muszą wiedzieć, że w kapłaństwie i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy mogliby wyrządzić krzywdę dzieciom”. „Absolutnie pragniemy, by wszelkie działania duszpasterskie Kościoła katolickiego a także miejsca, w których są one realizowane były w pełni bezpieczne dla nieletnich” – podkreślił o. Lombardi.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.