I oświadczenie patriarchów w tej sprawie.
Kilkaset osób protestowało w Hajfie przeciwko kontrowersyjnej wystawie w Muzeum Sztuki, której celem miała być krytyka „konsumpcjonizmu” w społeczeństwie izraelskim. Obejmuje ona jednak obraźliwe dla chrześcijan przedstawienia najświętszych postaci i symboli wiary. W nawiązaniu do wystawy patriarchowie i zwierzchnicy Kościołów w Ziemi Świętej wydali wspólne oświadczanie.
W wydanym wczoraj oświadczeniu patriarchowie zdecydowanie potępiają nieodpowiedzialne i prowokujące obrazy, które zostały wystawione w Muzeum Sztuki w Hajfie. Jednocześnie wzywają władze miasta Hajfa, zarządcę tegoż muzeum do bezzwłocznego usunięcia wszystkich obrazów obrażających chrześcijańską wiarę i tradycję. Hierarchowie zwracają przy tym uwagę, iż chrześcijanie w Ziemi Świętej oczekują oficjalnych przeprosin zarówno ze strony władz miasta, jak i osób odpowiedzialnych za tę bluźnierczą wystawę. Przestrzeganie symboli i postaci religijnych, żydowskich, chrześcijańskich czy muzułmańskich, powinno być zachowane bez względu na wszystko.
W opinii zwierzchników izraelskie prawo do wolności słowa i wypowiedzi nie może ignorować szczególnego charakteru Ziemi Świętej. Świętość trzech religii monoteistycznych powinna być zawsze poszanowana. Obrażające uczucia religijne wystawy i zachowania nie pomagają tymże religiom w ich misji promowania tolerancji i współistnienia.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.