Biskup tarnowski Andrzej Jeż 8 stycznia pobłogosławił Ośrodek Dialogu, Formacji i Misji ALEGORIA.
W wydarzeniu wzięło udział ok. 170 osób, głównie należących do Szkoły Nowej Ewangelizacji, Domowego Kościoła czy Mężczyzn św. Józefa. Przybyli całymi rodzinami.
Dla nich to miejsce jest szczególnie ważne. Zaangażowali się w przebudowę i remont obiektu, który znajduje się w samym centrum Tarnowa przy pl. Kazimierza 5 i został przeznaczony na działalność Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji działającego pod auspicjami tarnowskiej Kurii.
Beata Malec-Suwara /Foto Gość W wydarzeniu wzięło udział ok. 170 osób "Alegoria" powstawała przez ostatnie dwa i pół roku. Podczas remontu budynek zaczął ujawniać i pokazywać swoje tajemnice. Okazało się, że pod starymi tynkami są piękne cegły i łuki. Zaczęto to wszystko odtwarzać, aby wydobyć pierwotne piękno tego miejsca, nadając mu nowy blask.
Na symboliczne znaczenie tego miejsca zwracał uwagę także biskup tarnowski Andrzej Jeż. - Jest coś niezwykle fascynującego w tym, kiedy starym obiektom przywraca się funkcję. Jest w tym też pewna symbolika odnosząca się do Kościoła, który jest w drodze, potrzebuje ciągłego remontu i odkrywania na nowo jego piękna i bogactwa. Dzisiaj Kościół postrzegany jest często w sposób nieprawdziwy i trzeba ten obraz odfałszować, dokonywać jego demitologizacji - tłumaczył biskup, dziękując wszystkim, którzy w ten remont się zaangażowali.
- Cieszę się, że miejsce to powstało w samym centrum miasta. Zwróćcie uwagę, ile tu jest pięknych obiektów nasączonych historią, kulturą, wydarzeniami duchowymi - dodał. Zauważył, iż Tarnów potrzebuje nowej siły i energii w różnych wymiarach, nie tylko ekonomicznej, ale też wewnętrznej, duchowej odnowy. - Mam nadzieje, że to miejsce będzie jednym z tych, w których się będzie dokonywać odkrywanie oblicza Jezusa Chrystusa - mówił biskup.
Ks. Artur Ważny, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji, ale i opiekun SNE czy Mężczyzn św. Józefa, zwrócił uwagę na trzy słowa: ALEGORIA, spoTKANIE i wyDARzenie.
- Alegoria zawiera w sobie dwa elementy: allo - „inny” oraz agoreuo - „przemawiać na placu (areopag), inaczej: zgromadzenie, wymiana myśli”, a więc jest to takie miejsce, gdzie dochodzi do wymiany wartości, idei, poglądów, gdzie można się spotkać. W słowie "spotkanie" zawiera się z kolei "tkanie" więzi i relacji. Z tego spotkania i tkania coś się wydarza, w tym zaś jest dar. Każde wydarzenie jest obdarowaniem - tłumaczył.
Jak zauważa Marcin Lewandowski, ostatnie cztery miesiące działalności "Alegorii" to spotkanie tu blisko tysiąca nowych osób. - To miejsce zaczyna mieć swoją tożsamość - mówił, wyliczając funkcjonowanie w nim wielu już cyklicznych spotkań, m.in. Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, Tarnowskiego Klubu Dyskusyjnego, Kursu Alpha, Szkoły Nowej Ewangelizacji, Mężczyzn św. Józefa, spotkania małżeństw, organizacja wieczorów filozoficznych, warsztatów z logicznego myślenia, pracowni pisania ikon, tu spotykają się Młodzi na Progu, tu odbywały się posiedzenia dwóch zespołów synodalnych.
Tarnowski Klub Dyskusyjny zaprasza do Alegorii na dwa spotkania, które odbędą się w styczniu. Pierwsze z Borysem Kucą, absolwentem jednej z najlepszych uczelni na świecie - Yale University a obecnie doktorantem University of Manchester. Tytuł spotkania to "Myślę, więc jestem. 7 przykazań logicznego myślenia".
Czy Polacy są narodem romantyków? Czy ludzi można podzielić na humanistów i ścisłowców? Czy prawda zawsze leży pośrodku? Pozytywne odpowiedzi na powyższe pytania obarczone są błędami logicznymi, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Można dowiedzieć się na ten temat więcej 10 stycznia o 17.00 w Centrum Dialogu Formacji i Misji ALEGORIA, pl. Kazimierza 5 w Tarnowie.
Z kolei 25 stycznia o 19.00 zaplanowano kolejny wieczór filozoficzny z ks. dr hab. Tadeuszem Pabjanem, filozofem nauki i przyrody, specjalizującym się w filozofii fizyki i w relacjach nauka - wiara. To kolejne spotkanie z cyklu, czy wiara i rozum skazane są na konflikt.
O pierwszym z serii tych wieczorów pisaliśmy TUTAJ.
Zachęcamy także do zaglądania na stronę Alegorii i do uczestnictwa w spoTKANIACH. Link do strony TUTAJ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).