Stare po nowemu

Biskup tarnowski Andrzej Jeż 8 stycznia pobłogosławił Ośrodek Dialogu, Formacji i Misji ALEGORIA.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 170 osób, głównie należących do Szkoły Nowej Ewangelizacji, Domowego Kościoła czy Mężczyzn św. Józefa. Przybyli całymi rodzinami.

Dla nich to miejsce jest szczególnie ważne. Zaangażowali się w przebudowę i remont obiektu, który znajduje się w samym centrum Tarnowa przy pl. Kazimierza 5 i został przeznaczony na działalność Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji działającego pod auspicjami tarnowskiej Kurii.

Stare po nowemu   Beata Malec-Suwara /Foto Gość W wydarzeniu wzięło udział ok. 170 osób "Alegoria" powstawała przez ostatnie dwa i pół roku. Podczas remontu budynek zaczął ujawniać i pokazywać swoje tajemnice. Okazało się, że pod starymi tynkami są piękne cegły i łuki. Zaczęto to wszystko odtwarzać, aby wydobyć pierwotne piękno tego miejsca, nadając mu nowy blask.

Na symboliczne znaczenie tego miejsca zwracał uwagę także biskup tarnowski Andrzej Jeż. - Jest coś niezwykle fascynującego w tym, kiedy starym obiektom przywraca się funkcję. Jest w tym też pewna symbolika odnosząca się do Kościoła, który jest w drodze, potrzebuje ciągłego remontu i odkrywania na nowo jego piękna i bogactwa. Dzisiaj Kościół postrzegany jest często w sposób nieprawdziwy i trzeba ten obraz odfałszować, dokonywać jego demitologizacji - tłumaczył biskup, dziękując wszystkim, którzy w ten remont się zaangażowali.

- Cieszę się, że miejsce to powstało w samym centrum miasta. Zwróćcie uwagę, ile tu jest pięknych obiektów nasączonych historią, kulturą, wydarzeniami duchowymi - dodał. Zauważył, iż Tarnów potrzebuje nowej siły i energii w różnych wymiarach, nie tylko ekonomicznej, ale też wewnętrznej, duchowej odnowy. - Mam nadzieje, że to miejsce będzie jednym z tych, w których się będzie dokonywać odkrywanie oblicza Jezusa Chrystusa - mówił biskup.

Ks. Artur Ważny, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji, ale i opiekun SNE czy Mężczyzn św. Józefa, zwrócił uwagę na trzy słowa: ALEGORIA, spoTKANIE i wyDARzenie.

- Alegoria zawiera w sobie dwa elementy: allo - „inny” oraz agoreuo - „przemawiać na placu (areopag), inaczej: zgromadzenie, wymiana myśli”, a więc jest to takie miejsce, gdzie dochodzi do wymiany wartości, idei, poglądów, gdzie można się spotkać. W słowie "spotkanie" zawiera się z kolei "tkanie" więzi i relacji. Z tego spotkania i tkania coś się wydarza, w tym zaś jest dar. Każde wydarzenie jest obdarowaniem - tłumaczył.

Jak zauważa Marcin Lewandowski, ostatnie cztery miesiące działalności "Alegorii" to spotkanie tu blisko tysiąca nowych osób. - To miejsce zaczyna mieć swoją tożsamość - mówił, wyliczając funkcjonowanie w nim wielu już cyklicznych spotkań, m.in. Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, Tarnowskiego Klubu Dyskusyjnego, Kursu Alpha, Szkoły Nowej Ewangelizacji, Mężczyzn św. Józefa, spotkania małżeństw, organizacja wieczorów filozoficznych, warsztatów z logicznego myślenia, pracowni pisania ikon, tu spotykają się Młodzi na Progu, tu odbywały się posiedzenia dwóch zespołów synodalnych.

Tarnowski Klub Dyskusyjny zaprasza do Alegorii na dwa spotkania, które odbędą się w styczniu. Pierwsze z Borysem Kucą, absolwentem jednej z najlepszych uczelni na świecie - Yale University a obecnie doktorantem University of Manchester. Tytuł spotkania to "Myślę, więc jestem. 7 przykazań logicznego myślenia".

Czy Polacy są narodem romantyków? Czy ludzi można podzielić na humanistów i ścisłowców? Czy prawda zawsze leży pośrodku? Pozytywne odpowiedzi na powyższe pytania obarczone są błędami logicznymi, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Można dowiedzieć się na ten temat więcej 10 stycznia o 17.00 w Centrum Dialogu Formacji i Misji ALEGORIA, pl. Kazimierza 5 w Tarnowie.

Z kolei 25 stycznia o 19.00 zaplanowano kolejny wieczór filozoficzny z ks. dr hab. Tadeuszem Pabjanem, filozofem nauki i przyrody, specjalizującym się w filozofii fizyki i w relacjach nauka - wiara. To kolejne spotkanie z cyklu, czy wiara i rozum skazane są na konflikt.

O pierwszym z serii tych wieczorów pisaliśmy TUTAJ.

Zachęcamy także do zaglądania na stronę Alegorii i do uczestnictwa w spoTKANIACH. Link do strony TUTAJ.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10