Łotwa: opłatek narzędziem ewangelizacji

Tamtejsi katolicy starają się wykorzystać tę tradycję, aby przybliżyć ludzi do Kościoła oraz do siebie nawzajem.

Typowo polski zwyczaj łamania się opłatkiem w Wigilię jest znany także na Łotwie. Tamtejsi katolicy starają się wykorzystać tę tradycję, aby przybliżyć ludzi do Kościoła oraz do siebie nawzajem.

Ten pomysł narodził się w katolickiej parafii w Siguldzie, niedużym malowniczym miasteczku położonym 60 km od Rygi. Jak wyjaśnia proboszcz, ks. Rihards Rasnacis, chodzi przede wszystkim o to, by odkryć na nowo sens łamania się w Boże Narodzenie takim samym chlebem, jaki służy przy sprawowaniu Eucharystii. Oznacza to, że Bóg przyszedł do nas w ludzkim ciele i dał nam siebie w Chlebie, aby powiedzieć, że „każdy z nas jest dla Niego ważny”. Wykonując gest łamania się opłatkiem mówimy to samo naszym bliźnim. I parafianie z Siguldy starają się właśnie to czynić wychodząc do swoich sąsiadów i znajomych, często potrzebujących ludzkiego wsparcia.

Inicjatywa stała się z jednej strony sposobem na przełamanie anonimowości wiernych, na ich zaktywizowanie. Początkowo nieufni Łotysze przyjmowali opłatek z życzeniami ledwie przy furtce swojego podwórka. Dziś niejednokrotnie zapraszają sąsiadów do siebie na herbatę i pogawędkę. Z drugiej strony okazanie życzliwego zainteresowania komuś z sąsiedztwa pozwala także poznać ludzkie problemy i skuteczniej przychodzić z pomocą potrzebującym. Opłatkowa akcja zaczyna znajdować naśladowców także w innych parafiach Łotwy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7