Ogromnie mi przykro, jeśli kobieta została skrzywdzona, ale gdy w wyniku gwałtu poczyna się dziecko, to nie widzę żadnego powodu, żeby je uśmiercać – powiedział ks. prof. Andrzej Szostek MIC.
Były rektor KUL spotkał się ze studentami uczelni. Okazją do rozmowy było zakończenie rekolekcji prowadzonych przez etyka dla środowiska akademickiego oraz promocja wywiadu rzeki „Uczestniczyć w losie Drugiego”.
Opowiadając o swoich doświadczeniach odkrywania powołania i formacji seminaryjnej stwierdził, że jest wdzięczny swoim wychowawcom za angażowanie go w pomoc osobom chorym i potrzebującym. – Nie da się opowiedzieć rzeczy, które trzeba przeżyć, dlatego potrzebne jest zaangażowanie w wolontariat, w reale uczestniczenie w losie drugiego człowieka – powiedział etyk.
Zauważył, że wychowanie szkolne ma wymiar teoretyczny i brakuje mu wymiarów praktycznych. – Dawniej młodzi ludzie uprawiając harcerstwo, doskonalili się fizycznie i społecznie. Ich współczesny rówieśnik też poszukuje mundurów, stopni, egzaminów. A często odnajduje je w różnych, nie do końca dobrych, stowarzyszeniach i grupach – wyjaśniał marianin.
Odnosząc się do pytań, dotyczących jego komentarza w sprawie klauzuli sumienia sprzed czterech lat, ks. Szostek wyraził smutek z powodu niewystarczającego zrozumienia jego słów. – Spotkała mnie masa hejtu, a ja chciałem tylko zaznaczyć, że realnie nie ma czegoś takiego jak klauzula sumienia. Model, kiedy zmusza się lekarza czy urzędnika do wskazania kogoś, kto dokona aborcji, jest sprzeczny z ideą tego prawa – tłumaczył były rektor KUL.
Zastrzegł, że nigdy nie był zwolennikiem aktualnej ustawy aborcyjnej. – Obecne prawo nie jest prawem dobrym. Ogromnie mi przykro jeśli kobieta została skrzywdzona, ale gdy w wyniku gwałtu poczyna się dziecko, to ja nie widzę żadnego powodu żeby go uśmiercać. Jednak przy ewentualnej próbie korekty prawa, nie można zapomnieć o losie tej matki. Trzeba wiedzieć jak jej pomóc, nie tylko na ten moment, czy na miesiąc, ale na całe jej życie – oświadczył kapłan.
Kończąc wątek obecnego prawa, ks. Szostek stwierdził, że przed Polakami jest jeszcze długa droga uświadamiania sobie czym jest aborcja. – Pamiętam jeszcze te czasy, kiedy o usunięciu ciąży mówiło się jak o jakimś zabiegu. Dokonaliśmy i tak wielkiego postępu, ale niestety ten temat jest wciąż wykorzystywany do gier politycznych. To jest zbyt święta sprawa, by używać tego dla własnych korzyści – oznajmił filozof.
Spotkanie odbyło się jako zakończenie rekolekcji adwentowych, które ks. Szostek głosił od 3 do 5 grudnia. Hasłem przewodnim ćwiczeń duchowych były słowa „Bóg Mądry i Miłosierny”.
Podczas spotkania można było nabyć wywiad-rzekę z ks. profesorem Szostkiem „Uczestniczyć w losie Drugiego. Rozmowy o etyce, Kościele i świecie” autorstwa Ignacego Dutkiewicza. Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Więź.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.